Domů     Objevy
Rychlejší detekce otisků prstu díky medúzám
Zdroj: WikiCommons

K usvědčení pachatele trestného činu policii stále nejvíce pomáhají otisky prstů zlodějů, násilníků a vrahů. Tradiční forenzní metody jejich snímání však mohou poškodit důkazy, případně jsou škodlivé pro životní prostředí.

Nyní vědci přišli s revolučním sprejem, který žádnou z těchto negativních vlastností nemá, využívá totiž protein z medúzy..

Díky nalezeným otiskům prstů je identifikováno více pachatelů než prostřednictvím analýzy DNA, a to zejména v případech, kdy je pachatel neznámý. Navíc je tato metoda výrazně levnější i rychlejší. Ke snímání otisků slouží vyšetřovatelům toxické prášky, které ovšem mohou poškodit důkazy DNA, nebo petrochemická rozpouštěla, například PFAS (perfluorované a polyfluorované látky), které jsou někdy označovány jako věčné chemikálie, jež významně škodí životnímu prostředí. Proto je snaha jejich využívání co nejvíce omezit.

Fosforeskující medúza

Z toho důvodu vědci vyvinuli forenzní sprej, který využívá protein GFP neboli zelený fluorescenční protein, který byl izolován z medúz, konkrétně ze severoamerické pohárovky Aequorea victoria. Ten fosforeskuje zeleně, pokud je vystaven modrému světlu.

Vědci si nejsou jistí, k jakému účelu světélkování medúzám slouží, nejpravděpodobněji k zastrašení predátorů. GFP již dříve způsobil revoluci v biologii, díky němu bylo totiž možné vizualizovat biologické procesy v buňkách a zvířatech.

Ploštěnky, žabí pulci a zebřičky byli přeprogramování s využitím tohoto proteinu.

Zdroj: WikiCommons

Forenzní sprej na bází GFP ukáže otisky prstů za pouhých 10 sekund. Navíc je netoxický a rozpustný ve vodě. Mohl by výrazně urychlit a zefektivnit forenzní vyšetřování. „Tento sprej je bezpečnější, udržitelnější a funguje rychleji než stávající technologie a lze jej použít i na otisky prstů staré týden,“ vysvětluje profesor Tony James, chemik z University of Bath, který se na výzkumu podílel.

Jemný sprej zabraňuje rozstřikům, které by otisky mohly učinit neprůkaznými, nešpiní jako prášek a dobře funguje i na drsných površích, jako je cihla, kde je obecně obtížnější otisky sejmout.

Rychleji usvědčený zločinec

Vědecký tým vytvořil dvě barevné varianty spreje, žlutou a červenou, nazývané LFP-Yellow a LFP-Red, které se váží na chemikálie v potu a oleje v kůži. Ty uzamknou na místě molekuly barviva, které pak vyzařují fluorescenční záři viditelnou pod modrým světlem.

„Dvě různé barvy k dispozici znamenají, že sprej lze použít na různě barevné povrchy. Doufáme, že v budoucnu budeme vyrábět více barev,“ říká k tomu profesor James.

Profesor Chusen Huang ze Shanghai Normal University v Číně, který stojí v čele výzkumu, na jehož základě byl forenzní sprej vyvinut, to komentuje: „Doufáme, že tato technologie skutečně zlepší odhalování důkazů na místech činu.“ Závěry jejich studie byly publikovány v odborném časopise Journal of the American Chemical Society.

Výzkumný tým spolupracuje s výrobními společnostmi a doufá, že forenzní barviva budou brzy komerčně dostupná.

Štítky:
Související články
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vědci poprvé prozkoumali nejmodernější technologií. O překvapení nebylo nouze – a nepatřila vždy k nejpříjemnějším. Už od svého objevu v Itálii roku 1931 […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz