Domů     Příroda
Otrava orlů na Příbramsku: psí jednotka ornitologů dohledala další mrtvá zvířata
Martin Janda 5.3.2024

Policie na Příbramsku se od čtvrtka 22. února zabývá případem otrav dravců a dalších volně žijících živočichů u obce Jesenice. Ve čtvrtek tu byli nalezeni dva orli mořští a liška.

V pátek 23. února policie na místo přivolala psovodku České společnosti ornitologické (ČSO) Kláru Hlubockou, která se dvěma psy dohledala v terénu ještě další mrtvé dravce a šelmy s podezřením na otravu.

Kriminalisté případ vyšetřují jako trestný čin a žádají veřejnost, aby podala svědectví na telefon 974 879 536 v případě, že má další informace o otravách a návnadách v této lokalitě.

Ve čtvrtek 22. února byli u obce Jesenice nalezeni dva mrtví orli mořští a liška v pozicích typických pro otravu nervovým jedem – u dravců křečovitě sevřené pařáty, poloroztažená křídla a zvrácená hlava a u lišky poloha na boku, křečovitě natažené nohy a rozevřená tlama.

Kvůli tomu policie přivolala na místo psovodku ČSO Kláru Hlubockou se dvěma psy, kteří jsou speciálně vycvičení vyhledávat otrávené návnady a jejich oběti. Jsou jediní této specializace v Česku.

Hlubocká v pátek prohledávala terén se psy až do pozdních nočních hodin, po celou dobu za asistence policie, která zajišťovala důkazy. „Ten den jsme prohledali plochu o rozloze téměř jednoho kilometru čtverečního.

Psi naběhali trasu celkem 17 kilometrů. Během důkladného prohledání terénu jsme dohledali další mrtvé dravce a šelmy, podle jejichž typické polohy těla lze usuzovat, že byli také otrávení,“ sděluje Hlubocká.

Kriminalisté případ kvalifikují jako trestné činy týrání zvířat, pytláctví a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Případu se nyní věnují detailně a žádají veřejnost o poskytnutí jakýchkoliv informací či svědectví na telefon 974 879 536.

Oblast Příbramska patří mezi dlouhodobě problematické v republice, co se týká otrav dravců. Například před třemi lety u obce Sedlice někdo otrávil šestnáct zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů lesních, tří kání lesních a osmi krkavců velkých.

Tento hrůzný nález dosud drží smutné prvenství v počtu otrávených zvířat nalezených na jedné lokalitě.

V Česku byli za trávení volně žijících živočichů pravomocně odsouzeni prozatím dva lidé – v roce 2021 rybníkář z Klatovska za otrávení orlů mořských a krkavců velkých. A v roce 2022 myslivec a chovatel holubů z Břeclavska za dlouhodobé pokládání otrávených návnad, kterými zabil mimo jiné luňáky červené. Oba muži odešli od soudu s podmínkou.

Stejně jako většina ostatních travičů, i tito dva usvědčení, použili k trávení nervový jed karbofuran, který skladovali doma. Pro přílišnou jedovatost je od roku 2008 v celé Evropské unii zakázaný včetně jeho držení.

Přesto u nás existují zásoby. Pár kapek tohoto jedu spolehlivě usmrtí vše živé. Kvůli tomu, že traviči umisťují otrávené návnady volně do přírody, jsou v ohrožení i například psi na vycházce či malé děti.

Pokládání otrávených návnad s úmyslem usmrtit dravce či šelmy je bohužel v Česku stále rozšířené a psí jednotka ČSO od začátku roku vyjížděla už k deseti případům v různých koutech republiky. „Často v terénu nacházíme několik obětí na jednom místě.

Karbofuran je tak silný jed, že z pouhé jedné návnady se může velmi rychle otrávit několik živočichů. V polovině února jsme takto na Břeclavsku nalezli čtyři otrávené káně lesní v malém remízku blízko sebe.

V pátek 1. března pak na Hodonínsku další tři káně pár desítek metrů od sebe,“ popisuje Hlubocká.

Za loňský rok ČSO zaznamenala 25 otrávených dravců. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii na 160 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Většinou jde o dravce a šelmy (lišky, kuny, vydry..).

Letos ČSO eviduje v databázi už 12 otrávených dravců či s podezřením na otravu.

Psovodka ČSO Klára Hlubocká je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí. Preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí.

A také na ohlášení občanů a k případům, které jí ohlásí speciálně vyškolení terénní spolupracovníci. „Takto jsme vyjeli na Českolipsko 22. ledna k případu otrávené lišky. Tu v terénu při pravidelné obchůzce dohledal Jan Suchý z hlídky prevence environmentální kriminality (organizace Justice for Nature).

Jejich dobrovolnická činnost v kombinaci s vyškolením pomáhá dohledat další otrávené zvířecí oběti, o kterých bychom se jinak nedozvěděli,“ říká Hlubocká.

Psovodka Hlubocká pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívry – psem Vikym a fenou Irbis. Jsou speciálně vycvičení, aby nález psovodce pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby jim nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů.

Otrávení dravci a šelmy jsou ve většině případů nalezeni již mrtví, jen malá část z nich je nalezená naživu a ještě méně z nich pak nakonec přežije a může se vrátit do volné přírody. To se výjimečně povedlo začátkem roku u případu otráveného orla mořského.

Zdroj a foto: Česká společnost ornitologická

Související články
Ostrov Morgan Island, nacházející se u pobřeží Jižní Karolíny, nedostatkem turistického zájmu netrpí. Krouží kolem něj řada vyhlídkových lodí, žádný člen jejich posádky však na ostrov, posetý vzrostlými duby a hustými křovinami a disponující písečnými plážemi, vstoupit nesmí. Jeho obyvateli jsou totiž opice. Jasně viditelné cedule lidem vstup na ostrov zakazují. Obývají jej totiž makakové […]
Šimpanzi bonobo mají pověst mírumilovného druhu, který se snaží konfliktům co nejvíce vyhýbat, a když už k nim dojde, řeší je sexem. Závěry nové studie však ukazují, že bonobové moc dobře vědí, co to je agresivita, a že se v tomto ohledu mnohdy chovají hůře než jejich bratranci šimpanzi učenliví. Na počátku 20. století si […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Nejlepší přítel člověka? Pes, chtělo by se říct. Ale existují živočichové, které mají náš druh ještě raději než čtyřnozí chlupáči. Takovým je třeba veš… Na naší evoluční cestě od prvních primátů podobným opicím přes australopitheky až po moderní lidi s s vysoce vyspělým mozkem nám dělal společnost mimořádně věrný společník: Pediculus humanus, jinak známý jako […]
Většina lidí je zvyklá žít v nízkých nadmořských výškách, kde je dostatek kyslíku, naopak při pobytu ve vysokých horách pak může mít potíže s dýcháním. Čelí tak zvané výškové nemoci, která se projevuje nevolností, zmateností a otoky plic a mozku. Existují ovšem dvě populace, které jsou zvyklé a plně adaptované na život ve výškách nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz