Domů     Ostatní
Zaostřeno na paměť: Existuje jedna, o které jste neměli tušení
Veronika Tyrková 28.2.2024

Krátkodobou a dlouhodobou paměť známe všichni. Existuje však ještě jeden typ paměti o jejíž existenci jste do dnešního dne pravděpodobně neměli ani tušení. Jde o paměť senzorickou.

V senzorické paměti je uchovávána po velmi krátký čas veškerá informace z našich smyslů. Skutečně veškerá. Jde o přesný obtisk toho, co vnímáme. Senzorickou paměť má každý náš smysl. Máme tak paměť echoickou na dvě sekundy pro sluchové vjemy, nebo paměť ikonickou pro vjemy vizuální.

Ikonická paměť má trvání přibližně půl vteřiny a po tuto dobu v ní zůstane vrytý obraz, který jste před chvílí vnímali. Máte o existenci senzorické paměti pochybnosti? Experiment vám je rozptýlí.

Američan George Sperling (1934) promítl na zlomek vteřiny dobrovolníkům po třech písmenech ve čtyřech řadách. Celkem tedy dvanáct písmen. Poté je požádal, aby písmena zopakovali. Protože kapacita krátkodobé paměti je pět až devět štěpů, nepřekvapí, že toho účastníci nebyli schopni.

Štěp je takové seskupení informací, které může být v paměti zakódováno jako jedna jednotka. Když si uvědomíte, že písmena F, B a I je zkratka FBI, vlastně tím z více položek učiníte položku jedinou. Pak ale Sperling po promítnutí písmen určil náhodně jednu ze čtyřech řad a participanti měli zopakovat písmena pouze z této řady. Tentokráte se jim to povedlo.

Jak je to možné, když šlo o to zopakovat písmena z řady, kterou se dozvím až po prezentaci písmen, takže to stejně vyžaduje zapamatovat si všech 12 znaků?

Ikonická paměť

Odpovědí je právě ikonická paměť, která uchová veškerou informaci z vizuálního stimulu po dobu půl vteřiny. Když ale měli participanti zopakovat jen jednu řadu písmen, stihli se na tato písmena zaměřit dříve, než se vzpomínka rozložila.

Pak se nabízí otázka, jak došli výzkumníci ke tvrzení, že doba trvání echoické paměti je přibližně dvě vteřiny. Na to nám dá odpověď experiment britské psycholožky Anny Treismanové (1935–2018).

Výzkumnice použila techniku tzv. stínění. Během něj jsou účastníkovi výzkumu do každého ucha pouštěny odlišné zvukové nahrávky. On má za úkol věnovat pozornost pouze jedné z nich a druhou ignorovat. Treismannová použila v experimentu chytrý tah.

Pouštěla účastníkům výzkumu do obou uší tutéž nahrávku, ale do ucha, které mělo být ignorováno ji pouštěla se zpožděním. Toto zpoždění mělo různou délku. Treismannová zjišťovala při jakém nejdelším zpoždění dokážou participanti poznat, že nahrávky jsou ve skutečnosti totožné.

Pokud to dokážou, znamená to, že informace z ucha, které mělo být ignorováno, zůstaly v echoické paměti dostatečně dlouho na to, aby informace z obou uší mohla být spárována. A odpovědí jsou právě dvě vteřiny.

Autor: Martin Burget

Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Objevy Ostatní 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz