Patří k nejžádanějším živočichům na světě, což značně ztenčuje jejich populaci. Negativnímu fenoménu by ale nově mohl být konec, a to díky speciální genetické analýze… Získají luskouni konečně naději na klidnější život?.
Spatřit luskouna bělobřichého (Manis tricuspis) ve volné přírodě je kvůli pašerákům čím dál vzácnější. Loveni a usmrcováni jsou tito roztomilí, hmyz požírající, tvorové především pro maso a šupiny. Čínská medicína totiž jejich ochranné bariéře přisuzuje speciální léčivé vlastnosti.
Šikovné trasování
Právě jejich nejcennější „výbava“ se však může stát klíčem v boji proti nelegálním odlovům. Českým vědkyním z Fakulty tropického zemědělství ČZU se totiž ze šupin podařilo odhalit luskouní genetický původ.
V rámci mezinárodní spolupráce tak byla vytvořena genetická mapa pomocí které lze zjistit, odkud přesně odchycení savci pochází. „Když se někde zabaví zásilka, tak si porovnáme tu mapu, kterou jsme vytvořili se šupinami v té zásilce z genetického hlediska a tak jsme schopni zjistit, ke které oblasti máme zásilku přiřadit,“ popsala Iva Bernáthová.
V luskouních stopách
Díky unikátní mapě se již podařilo zjistit, že většina hmyzožravých savců v Africe se pašuje z Rovníkové Guiney nebo Kamerunu. V minulosti přitom odborníci zastávali názor, že luskouni jsou původem zejména z Nigérie.
Západoafrická metropole však slouží pouze jako přepravní středisko, odkud se živočichové dále pašují do různých, převážně asijských zemí.
„Když budeme vědět, kde se hodně loví, tak dokážeme zaměřit ochranářské úsilí na dané místo. Když budeme mít pocit, že jsou pouze z Nigérie, tak budeme úplně opomíjet ty státy, kde to je problém a do Nigérie se budou dovážet dále,“ upřesnila Barbora Černá Bolfíková.