Domů     Medicína
Povrch jazyka každého člověka je jedinečný, odhalila umělá inteligence
Zdroj: Pixabay

Na povrchu jazyka se nachází mnohovrstevný dlaždicový epitel, jehož výběžky, pupeny zvané papily, pomáhají rozlišovat různé chutě, užitečné jsou také při mluvení a polykání. Britským vědcům se nyní, s využitím umělé inteligence, podařilo prokázat, že povrch jazyka je u každého člověka jedinečný, stejně jako třeba otisk prstu..

Jazyk se vyvinul u obratlovců po přechodu a souš, ve vodě nebyl potřeba, protože potravu nadnášela voda. U člověka jeho velká obratnost umožňuje vytváření celé škály zvuků, díky čemuž se tvoří řeč. Obsahuje mnoho chuťových receptorů, zvaných chuťové pohárky, pomocí nichž člověk rozlišuje čtyři základní chutě:

slanou, sladkou, kyselou a hořkou. Uznávaná je i pátá chuť umami a hovoří se i o dalších. Sliznice jazyka je kryta papilami různého typu.

Různé funkce papil na jazyku

Nitkovité papily, které tvoří naprostou většinu jazykových papil, pomáhají jazyku ve vnímání hmatových podnětů, teploty a bolesti, a zároveň umožňují účinný přesun potravy v ústní dutině směrem k hltanu.

Jsou to tak zvané mechanické papily. Dále se na jazyku nacházejí různé typy chuťových papil, které obsahují chuťové pohárky, odpovídají tedy za vnímání chuti. Rozlišujeme houbovité, listovité a hrazené chuťové papily.

Zdroj: Pixabay

Jejich funkce při vnímání chuti byla popsána velmi dobře, málo se však ví o rozdílech ve tvaru, velikosti a vzoru obou typů papil mezi jednotlivci. A právě na to se zaměřil tým výzkumníků z University of Edinburgh’s School of Informatics ve spolupráci s vědci z University od Leeds.

Trénovali počítačové modely umělé inteligence na trojrozměrných mikroskopických skenech lidského jazyka, aby byly schopné porozumět individuálním rysům papil každého jednotlivce a na jejich základě odhadnout věk a pohlaví daného jedince.

Identifikace člověka z jediné papily

Trénink probíhal na více než dvou tisících podrobných skenech jednotlivých papil, pořízených ze silikonových odlitků jazyků patnácti lidí, a to v kombinaci s významným využitím topologie – oblasti matematiky, která studuje, jak jsou určité prostory strukturovány a propojeny.

To umožnilo umělé inteligenci předpovídat typ papil s přesností 85 % a zmapovat polohu vláknitých a houbových papil na povrchu jazyka každého jednotlivce. Díky tomu mohl být jedinec identifikován z jediné papily s přesností 48 %. Zjištění byla publikována v časopise Scientific Reports.

Hlavní autor studie, profesor Rik Sakar z University of Edinburgh, k tomu řekl: „Tato studie nás přibližuje k pochopení složité architektury povrchu jazyka. Byli jsme překvapeni, jak jedinečné jsou papily každého jednotlivce.“ A dodává:

„Tato znalost by nám mohla umožnit navržení personalizovaného jídla, přizpůsobeného konkrétním lidem, případně zranitelným populacím, a tak zajistit, že budou mít správnou výživu a zároveň si jídlo budou moci opravdu vychutnat.“ Nyní plánuje využít tuto techniku k identifikaci drobných prvků na jiných biologických površích, což by mohlo pomoci například při včasné detekci a diagnostice neobvyklých výrůstků na lidských tkáních.

Štítky:
Související články
Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství… Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty […]
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy pacientů, kteří při viróze žádají antibiotika, a odpovědi od MUDr. Václavy Adámkové, Ph.D., primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. […]
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější. Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali… Vědci z Univerzity […]
Medicína Objevy 20.1.2025
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za hojením ran, mají mnoho společného s procesy, které vedou k růstu a šíření rakovinných buněk. Tento objev otevírá nové možnosti pro léčbu nejen chronických ran, ale i rakoviny […]
Medicína 20.1.2025
Možná jste je už také zaregistrovali. „Ledňáčky“ – tedy nové tváře v posilovnách. Mezi nimi jsou i ti, kteří plánují v letošním roce podstoupit umělé oplodnění a chtějí se co nejrychleji zbavit přebytečných kil. Lékařské studie ale ukazují, že drastické hubnutí k lepší plodnosti nevede, naopak může tělu ublížit. Poukazují také na fakt, že na zvýšení […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz