Domů     Historie
Jeskynní malby na Madagaskaru naznačují spojení se starověkým Egyptem i Borneem
Zdroj: Burney a kolektiv

Madagaskar je ostrov ležící při jihovýchodním pobřeží kontinentální Afriky. Od nejbližší pevniny ho odděluje 400 km široký Mosambický průliv. Nález dávných jeskynních maleb naznačuje, že zde zřejmě docházelo k mísení vlivu afrických i asijských kultur..

Madagaskar je největším africkým ostrovem a čtvrtým největším ostrovem světa. Jeho flóra a fauna je z 90 % endemická. Poprvé osídlen byl zřejmě kolem třetího století před naším letopočtem, a to austronéskými národy (obývajícími Polynésii, Melanésii, Novou Guineu a pobřeží Mikronésie).

Tito lidé se na ostrov přeplavili na vahadlových člunech přes Indii z Indonésie, především z Bornea. V horských oblastech Madagaskaru pak začali pěstovat rýži, kterou si s sebou dovezli.

První obyvatelé Madagaskaru

Následně je doplnili Bantuové z Afriky, kde obývali oblast sahající od rovníkové Afriky až po jih Afriky, když překonali Mosambický průliv. Postupem času na ostrov dorazily i další etnické skupiny. Dnešní obyvatelé Madagaskaru, Malgaši, jak dokládá i analýza jejich DNA, tak mají předky z afrických i asijských populací. Svědčí o tom ostatně i jeskynní malby, které se na ostrově podařilo najít.

Poblíž vesnice Anahidrano na severozápadním okraji chráněné oblasti Beanka objevil v roce 2013 tým mezinárodních vědců, konkrétně ve špatně přístupné jeskyni Andriamamelo, unikátní kresby, které jsou příkladem prehistorického jeskynního umění.

Na kdysi světlé krasové skále byly černým pigmentem vyvedeny postavy a symboly. Vědci strávili několik dní průzkumem a mapováním celé jeskyně, pořizováním digitálních záznamů kreseb a jejich překreslováním.

Vliv Egypta i Bornea?

Trvalo jim však roky, než prohledali muzejní archivy a související literaturu, aby potvrdili výjimečnost toho, co našli. Celkem 72 kreseb mimo jiné zachycovalo 16 zvířat, 6 lidských postav, dvě hybridní formy člověka a zvířete, dva geometrické vzory a 16 figur ve tvaru písmene M. Některá vyobrazení podle odborníků přímo navazovala na egyptské náboženské motivy z doby vlády Ptolemaiovců (300–30 př.

n. l.). Je možné, že se Egypťané přeplavili na tento ostrov?

Zdroj: WikiCommons

Vědci v malbách identifikovali sokola, jakožto boha Hora, dále boha Thotha s ptačí hlavou a pštrosí bohyni Ma’at. Hybridní postavy člověka a zvířete by pak mohly být ztvárněním Anubise, staroegyptského boha zobrazovaný jako muž s psí hlavou.

Minimálně tři ze zobrazených zvířat byla vyhynulá, jednalo se o obřího lemura lenochodovitého (Palaeopropithecidae), pštrosa obrovského (Aepyornis maximus), kterému se v angličtině říká „sloní pták“, a želvu obrovskou.

Scéna s lemurem zachycuje lov, při němž zvíře leží na zádech, vpravo od ně jsou menší zvířata, pravděpodobně psi, a vlevo lovec s naznačeným lukem a šípem.

Podivné M-figury

Některé spíše abstraktní postavy pak připomínají 2000 let staré jeskynní malby z ostrova Borneo. Další zajímavostí je, že v jeskyni Andriamamela není vůbec zachycen zebu, domestikovaná forma indického pratura, který je posledních tisíc let na Madagaskaru považován za posvátné zvíře.

Na jeskynních malbách objevených na jihu Madagaskaru byl přitom znázorňován hojně. Nevysvětlený zůstává i význam tak zvaných M-figur, na první pohled připomínajících písmeno M či jednoduché panáčky, které se hojně vyskytovaly právě i v jeskynním umění Bornea.

Podle vědců se dokonale hodí pouze k písmenu „hawt“ (ሐ), ve starověké etiopské amharské abecedě vyslovovanému jako „ha“. V některých austronéských jazycích je „ha“ výrazem pro „dech života“. Vědci předpokládají, že tyto jeskynní malby jsou staré asi 2000 let, ovšem datování jeskynního uměni je vždy obtížné, v tomto případě o to více, že černý pigment, kterými jsou malby zhotoveny, obsahuje jen malou složku dřevěného uhlí, jež by se dalo využít pro radiokarbonové datování.

Z toho, co se odborníkům podařilo zjistit a shromáždit, nicméně vyplývá, že madagaskarský lid, jazyk a kultura v sobě mísí africké a asijské vlivy, díky čemuž vznikl jedinečný malgašský lid.

Související články
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz