Domů     Vesmír
Modul Psyche zabodoval s kočičím videem!
Zdroj: NASA

Laserové zařízení na palubě modulu Psyche se v polovině prosince postaralo o technologickou senzaci. Ze vzdálenosti 31 milionů kilometrů totiž na Zemi odeslalo krátké video, jehož hlavní aktérkou se stala zrzavá kočička Taters honící světlo z laserového ukazovátka..

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) šlo o testování technologií přenášejících data ze vzdáleného vesmíru, které usnadní budoucí mise s lidskou posádkou do vesmíru.

Základ nové komunikace

Kočičí video v ultra vysokém rozlišení bylo na Zemi vysláno 11. prosince zařízením Deep Space Optical Communications (DSOC), které dokáže vysílat i přijímat signály v blízké infračervené vlnové délce.

Maximální přenosová rychlost dosahovala 267 megabitů za sekundu. Signálu přitom trvalo urazit přibližně osmdesátinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem 101 vteřin. Příjem videa se uskutečnil v observatoři Palomar v Kalifornii, konkrétně na Haleově teleskopu.

„Tento úspěch podtrhuje náš závazek rozvíjet optickou komunikaci jako klíčový prvek pro budoucí potřeby přenášení dat,“ prohlásila zástupkyně vedoucího NASA, Pamela Melroyová. Zároveň dodala, že rozšíření komunikačního pásma je pro dosažení „budoucích objevů a vědeckých cílů“ zásadní.

Vstříc budoucnosti

Hlavním cílem mise Psyche, která odstartovala letos v říjnu, je výzkum na kovy bohaté stejnojmenné planetky, jež obíhá okolo Slunce mezi Marsem a Jupiterem.

Zařízení DSOC je přitom pouze jedním ze zařízení na palubě modulu, avšak navržené tak, aby data z hlubokého vesmíru přenášelo desetkrát až stokrát rychleji, než je tomu u nejmodernějších radiofrekvenčních systémů.

Pokud se experimentální vysokorychlostní komunikace osvědčí, mohla by podle NASA připravit půdu pro odesílání komplexních vědeckých dat poté, co lidstvo zamíří na Mars.

Zábavné testování

V rámci testovacího vysílání však vědci aktuálně přenáší především náhodně generovaná data. „Abychom ale tuto významnou událost učinili ještě významnější, rozhodli jsme vytvořit zábavné video,“ vysvětlil Bill Klipstein z Laboratoře tryskového pohonu (JPL).

Kromě technických údajů obsahuje krátká sekvence také tepovou frekvenci kočky, její barvu a dokonce i zbývající počet životů. A proč, že zrovna Taters? Odpověď je jednoduchá. Zrzavá kráska je totiž domácím mazlíčkem jednoho ze zaměstnanců JPL.

Celé video je možné zhlédnout zde.

Související články
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří, jak se jasnost galaxie proměňuje. Ve studii vydané na základě těchto pozorování dospívají k závěru, že jsou svědky změn, které v galaxii dosud nebyly pozorovány – pravděpodobně v […]
Když Albert Einstein formuloval Obecnou teorii relativity, řada vědeckých kapacit předpokládala, že se jedná pouze o teoretický koncept, který nebude možné potvrdit skutečným vědeckým pozorováním. Přesto celá řada experimentálních měření v posledních dvou desetiletích potvrdila platnost Einsteinových myšlenek. Velkou měrou k tomu přispěla i pozorování provedená Hubbleovým vesmírným teleskopem. Einsteinovi současníci, především Max Planc, Werner […]
V rámci programu Artemis, který má vrátit člověka na povrch Měsíce, se řeší nejen samotné přistání, ale i pozdější vybudování stálé základny přímo na měsíčním povrchu. Je možné, že základním stavebním materiálem pro její zhotovení se stane měsíční regolit přeměněný do LEGO kostiček. V rámci budoucích misí Artemis nejprve vznikne základna nazývaná Gateway na oběžné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz