Domů     Vesmír
Modul Psyche zabodoval s kočičím videem!
Zdroj: NASA

Laserové zařízení na palubě modulu Psyche se v polovině prosince postaralo o technologickou senzaci. Ze vzdálenosti 31 milionů kilometrů totiž na Zemi odeslalo krátké video, jehož hlavní aktérkou se stala zrzavá kočička Taters honící světlo z laserového ukazovátka..

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) šlo o testování technologií přenášejících data ze vzdáleného vesmíru, které usnadní budoucí mise s lidskou posádkou do vesmíru.

Základ nové komunikace

Kočičí video v ultra vysokém rozlišení bylo na Zemi vysláno 11. prosince zařízením Deep Space Optical Communications (DSOC), které dokáže vysílat i přijímat signály v blízké infračervené vlnové délce.

Maximální přenosová rychlost dosahovala 267 megabitů za sekundu. Signálu přitom trvalo urazit přibližně osmdesátinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem 101 vteřin. Příjem videa se uskutečnil v observatoři Palomar v Kalifornii, konkrétně na Haleově teleskopu.

„Tento úspěch podtrhuje náš závazek rozvíjet optickou komunikaci jako klíčový prvek pro budoucí potřeby přenášení dat,“ prohlásila zástupkyně vedoucího NASA, Pamela Melroyová. Zároveň dodala, že rozšíření komunikačního pásma je pro dosažení „budoucích objevů a vědeckých cílů“ zásadní.

Vstříc budoucnosti

Hlavním cílem mise Psyche, která odstartovala letos v říjnu, je výzkum na kovy bohaté stejnojmenné planetky, jež obíhá okolo Slunce mezi Marsem a Jupiterem.

Zařízení DSOC je přitom pouze jedním ze zařízení na palubě modulu, avšak navržené tak, aby data z hlubokého vesmíru přenášelo desetkrát až stokrát rychleji, než je tomu u nejmodernějších radiofrekvenčních systémů.

Pokud se experimentální vysokorychlostní komunikace osvědčí, mohla by podle NASA připravit půdu pro odesílání komplexních vědeckých dat poté, co lidstvo zamíří na Mars.

Zábavné testování

V rámci testovacího vysílání však vědci aktuálně přenáší především náhodně generovaná data. „Abychom ale tuto významnou událost učinili ještě významnější, rozhodli jsme vytvořit zábavné video,“ vysvětlil Bill Klipstein z Laboratoře tryskového pohonu (JPL).

Kromě technických údajů obsahuje krátká sekvence také tepovou frekvenci kočky, její barvu a dokonce i zbývající počet životů. A proč, že zrovna Taters? Odpověď je jednoduchá. Zrzavá kráska je totiž domácím mazlíčkem jednoho ze zaměstnanců JPL.

Celé video je možné zhlédnout zde.

Související články
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Ve vzorcích odebraných na čínské vesmírné stanici Tchien-kung posádkou mise Šen-čou 15 byl po návratu na Zemi identifikován nový druh bakterie, který dostal jméno Niallia tiangongensis. Podle všeho je tato bakterie odolná vůči radiaci i stresu a schopná vyrobit si ochranný biofilm. Může být hrozbou pro astronauty? Vesmírná stanice Tchien-kung, česky Nebeský palác, je čínská […]
Technika Vesmír 5.6.2025
Nová studie naznačuje, že nejen černé díry, ale i další husté objekty ve vesmíru, jako jsou neutronové hvězdy a bílí trpaslíci, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Vědci nedávno představili teorii, podle níž všechny husté objekty ve vesmíru, včetně neutronových hvězd a bílých trpaslíků, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Tento proces, dosud […]
Vesmír 1.6.2025
Nové výzkumy ukazují, že Mars skrývá obrovské zásoby vod. To je bezesporu dobrá zpráva. Tou horší je, že tyto rezervoáry se nacházejí příliš hluboko pod povrchem, aby je případná pilotovaná mise efektivně vytěžit. Vědecké analýzy dat z misí, jako jsou NASA’s InSight a Perseverance, poskytly překvapivé důkazy o existenci velkých podzemních rezervoárů kapalné vody. Tato […]
Objevy Vesmír 29.5.2025
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu měsíčního […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz