Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde se tohle všechno vzalo?
Jak to květiny zvládají? Odpověď je jednoduchá, díky květomluvě.
Co je květomluva zač?
Stejně jako my hovoříme naším rodným jazykem, mají svou řeč i květiny a jejich barvy. Květomluva zažila rozkvět během viktoriánské éry a stala se prostředkem, jak sdělovat své emoce, i způsobem komunikace.
Ten ostatně už dříve využívali v harémech, svůj původ má v Orientu. U nás se stala populární v době národního obrození, kdy ji uplatňovali sami obrozenci, a to i na kulturní jevy.
Víte, že květomluva se objevovala i v dílech Williama Shakespeara, který ve svých hrách využíval význam macešek, rozmarýnu, narcisu, fialek a dalších květin? V řecké mytologii zase byly květiny spojením mezi lidmi a bohy, v 19. století ukrývaly romantické poselství.
Řekněte to květinou…
Ani v dnešní době není tato rada klišé, kdo chce druhého potěšit nebo mu něco říci, může k tomu květiny klidně použít. Jedna květina zvládne vyjádřit i víc než tisíc slov, jen záleží na tom, kterou vyberete.
Víte, že květiny můžete poslat i prostřednictvím rozvozu květin? Po celé republice květiny doručuje například https://www.kvetinyonline.cz/?
Jaký je význam jednotlivých druhů květin?
Mnozí z nás si ještě dnes myslí, že je jedno, jakou květinu darujeme, hlavně, že je to květina. Ano, někoho potěší jakákoli, kdo jejím prostřednictvím ale chce něco sdělit, ten by měl vědět, co jednotlivé druhy symbolizují.
Růže vyjadřuje hlubokou lásku, dříve byla i symbolem válek. Objevovala se i v erbech šlechticů.
Chryzantéma byla dřív spojená se smutkem a zármutkem, dnes se to ale mění.
Karafiát dříve býval symbolem zásnub, lásky a plodnosti, postupem času se ale stal kontroverzní květinou, kteří jedni milují, druzí nenávidí. Stal se budovatelskou květinou, dnes se opět vrací na výsluní.
Petrželová nať byla už ve starém Řecku symbolem radosti a energie, stejně jako dnes třeba slunečnice.
Levandule má nejen aromaterapeutické účinky, je i květinou pro slavnostní okamžiky, stejně jako rozmarýn.
Gerbera vyjadřuje upřímnou a pravou lásku.
Alstromérie se spojuje se štěstím a radostí.
Iris je poslem naděje a vděčnosti.
A co jejich barva?
Druhem nic nekončí, často naopak začíná. Jsou rostliny, u kterých není třeba barvu řešit, například gerbery, u jiných to tak ale není. Obecně se dá říct, že barvy mají následující význam.
Bílá je barvou čistoty a nevinnosti.
Růžová je pro romantiky.
Červená vyjadřuje lásku, vášeň i touhu, záleží na tom, jak tmavá barva je.
Oranžová symbolizuje vášeň.
Žlutá je barvou žárlivosti.
Modrá vyjadřuje tajemství.
Zelená symbolizuje začátek něčeho nového.