Domů     Příroda
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Zdroj: Wiki Commons by Vejlenser

Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití..

Slimule americká (Zoarces americanus) patří mezi ostnoploutvé ryby. Má protáhlé tělo dlouhé až 1,2 metru, které se dokonale hodí pro život u mořského dna. Je pokryto skvrnitou kůží rezavě hnědé až šedavě zelené barvy.

Má široká ústa s masitými rty a výrazné oči. Obývá hloubky kolem 400 metru v západním Atlantském oceánu v pásu od Labradoru v Kanadě po Severní Karolínu. U dna loví korýše, zejména kraby, dále hadice, ježovky, mnohoštětinatce a další.

Fascinující život slimulí

V září a říjnu se dospělci shromažďují ve skalnatých oblastech, aby se rozmnožili. Samice kladou želatinovou masu vajíček do štěrbin, nebo dokonce do lidského odpadu, například do odhozených gumových bot.

Samice hlídá jikry až tři měsíce, dokud se nevylíhnou. Poté se musí larvální ryby postarat samy o sebe. Mláďata jsou kořistí široké škály druhů, zejména chobotnic. Dospělí mohou být sežráni žralokem, treskou či mořským okounem.

Zdroj: Wiki Commons

Vzhledem k tomu, že slimule americká obývá hluboké a chladné vody, vyvinul se jí v krvi speciální nemrznoucí protein, který chrání její tělo před poškozením ledovými krystalky i v těch nejchladnějších vodách.

Navzdory tomu, že je slimule chráněna před komerčním rybolovem, byl tento protein zkoumán vědci a zdá se, že nalezl i využití pro lidstvo, které však vzbuzuje kontroverzi. Jedná se totiž o genetickou modifikaci druhu určeného pro lidskou spotřebu.

Geneticky upravený losos

Vědci vzali geny kódující „nemrznoucí“ protein slimule a připojili ho ke genu růstového hormonu lososa čavyča (Oncorhynchus tshawytscha), aby vytvořili geneticky modifikovaného lososa obecného (Salmo salar).

Gen pro nemrznoucí protein podporuje gen pro růstový hormon lososů, což vede k tomu, že takto upravení lososi obecní dospívají dvakrát rychleji a zároveň potřebují méně potravy. Požadované hmotnosti tak dosáhnou za dvě třetiny času než neupravení jedinci.

V roce 2015 schválila americká Food and Drug Administration (FDA) prodej těchto geneticky modifikovaných lososů, první byl prodán v roce 2021.

Někteří je však považují za potenciální hrozbu pro populace volně žijících lososů, pokud by ti geneticky modifikovaní unikli do volné přírody. Společnost, která se chovem upravených lososů zabývá, proto prohlásila, že prodávat se budou pouze sterilní samice.

Některé restaurace a řetězce s potravinami nicméně oznámily, že upravené lososy prodávat nebudou. Stejný protein se rovněž využívá k zabránění tvorby ledových krystalků v nízkotučné zmrzlině, která obsahuje méně smetany, a proto je k jejich tvorbě náchylnější.

Tato zmrzlina byla schválena pro lidskou spotřebu v mnoha zemích, včetně Spojených států.

Štítky:
reklama
Související články
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pro rozvoj mikrobiálního života. Díky ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život. Takový je závěr týmu vědců z EPFL v Lausanne a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy […]
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese v západní Panamě narazili na vskutku neobvyklou scenérii. Nalezli zde kapradiny s téměř dva metry dlouhými listy, které se při odumírání ohýbaly k […]
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále zvířata, jejichž krev by se za šlechtickou skutečně dala považovat, je totiž velmi cenná, protože umí zachraňovat lidské životy. Lidská krev je […]
Evoluce sexu a význam pohlavního rozmnožování se staly možná nejdiskutovanějšími tématy evoluční biologie. Vedou nejen k mnohým rozporům mezi odborníky, ale i k mnoha matematickým modelům. Přesto, že toho o významu pohlavního rozmnožování byla napsána kvanta, nemáme pořád úplně jasno v tom, proč v živé přírodě převažuje. Byly vysloveny desítky teorií, které si sice často neodporují a žádná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz