Domů     Příroda
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Zdroj: Wiki Commons by Vejlenser

Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití..

Slimule americká (Zoarces americanus) patří mezi ostnoploutvé ryby. Má protáhlé tělo dlouhé až 1,2 metru, které se dokonale hodí pro život u mořského dna. Je pokryto skvrnitou kůží rezavě hnědé až šedavě zelené barvy.

Má široká ústa s masitými rty a výrazné oči. Obývá hloubky kolem 400 metru v západním Atlantském oceánu v pásu od Labradoru v Kanadě po Severní Karolínu. U dna loví korýše, zejména kraby, dále hadice, ježovky, mnohoštětinatce a další.

Fascinující život slimulí

V září a říjnu se dospělci shromažďují ve skalnatých oblastech, aby se rozmnožili. Samice kladou želatinovou masu vajíček do štěrbin, nebo dokonce do lidského odpadu, například do odhozených gumových bot.

Samice hlídá jikry až tři měsíce, dokud se nevylíhnou. Poté se musí larvální ryby postarat samy o sebe. Mláďata jsou kořistí široké škály druhů, zejména chobotnic. Dospělí mohou být sežráni žralokem, treskou či mořským okounem.

Zdroj: Wiki Commons

Vzhledem k tomu, že slimule americká obývá hluboké a chladné vody, vyvinul se jí v krvi speciální nemrznoucí protein, který chrání její tělo před poškozením ledovými krystalky i v těch nejchladnějších vodách.

Navzdory tomu, že je slimule chráněna před komerčním rybolovem, byl tento protein zkoumán vědci a zdá se, že nalezl i využití pro lidstvo, které však vzbuzuje kontroverzi. Jedná se totiž o genetickou modifikaci druhu určeného pro lidskou spotřebu.

Geneticky upravený losos

Vědci vzali geny kódující „nemrznoucí“ protein slimule a připojili ho ke genu růstového hormonu lososa čavyča (Oncorhynchus tshawytscha), aby vytvořili geneticky modifikovaného lososa obecného (Salmo salar).

Gen pro nemrznoucí protein podporuje gen pro růstový hormon lososů, což vede k tomu, že takto upravení lososi obecní dospívají dvakrát rychleji a zároveň potřebují méně potravy. Požadované hmotnosti tak dosáhnou za dvě třetiny času než neupravení jedinci.

V roce 2015 schválila americká Food and Drug Administration (FDA) prodej těchto geneticky modifikovaných lososů, první byl prodán v roce 2021.

Někteří je však považují za potenciální hrozbu pro populace volně žijících lososů, pokud by ti geneticky modifikovaní unikli do volné přírody. Společnost, která se chovem upravených lososů zabývá, proto prohlásila, že prodávat se budou pouze sterilní samice.

Některé restaurace a řetězce s potravinami nicméně oznámily, že upravené lososy prodávat nebudou. Stejný protein se rovněž využívá k zabránění tvorby ledových krystalků v nízkotučné zmrzlině, která obsahuje méně smetany, a proto je k jejich tvorbě náchylnější.

Tato zmrzlina byla schválena pro lidskou spotřebu v mnoha zemích, včetně Spojených států.

Štítky:
Související články
Příroda 23.1.2025
Severně od Brna se rozkládají rozsáhlé lesy patřící Mendelově univerzitě, které slouží jako unikátní přírodní laboratoř pro studenty Lesnické a dřevařské fakulty. Tento jedinečný areál o rozloze 10 500 hektarů, známý jako Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, otevírá své brány široké veřejnosti v rámci Dne otevřených dveří. Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí nahlédnout […]
Dlouhověkost je nyní fenoménem, na který se vědci ve svých výzkumech často zaměřují. Snaží se přijít na to, co umožňuje některým organismům žít déle než jiným. Ačkoliv na tom lidé nejsou špatně, žralok malohlavý ho hravě strčí do kapsy. Není proto divu, že se o něj zajímá velká řada výzkumných týmů. Jaké je tajemství dlouhověkosti […]
Zima a mráz představují pro většinu volně žijících zvířat výzvu. K přečkání této drsné části roku volí každé z nich zpravidla jednu ze tří základních strategii přežití, případně jejich kombinaci, která mu pomůže se s nástrahami plynoucími z chladu vypořádat. Změna klimatu nutí zvířata k příklonu ke té strategii, která je vzhledem ke změněným podmínkách, […]
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christensena, byl poprvé zaznamenán již před dvěma desetiletími v okolí města Newcastle. Atrax christenseni, známý také pod přezdívkou „Big Boy“ (Velký chlapec), dosahuje délky těla až 9 centimetrů, […]
Objevy Příroda 16.1.2025
Před sedmi lety zaujal Lenku Caisovou z Biologického centra Akademie věd ČR při procházce v přírodě nenápadný, ale velmi zvláštní mech. Při podrobnější laboratorní analýze vědkyně odhalila, že se nejedná o mech, ale o dosud neznámou, mnohobuněčnou zelenou řasu. Pojmenovala ji Draparnaldia erecta a záhy rozpoznala její potenciál stát se mimořádně zajímavým výzkumným objektem pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz