Domů     Příroda
Extrémním suchem k vodní apokalypse
Zdroj: Freepik

Zemědělské sucho pomalu ale jistě dosahuje hranic extrémů. V posledních letech totiž překonalo suché periody za poslední dvě tisíciletí. Podle expertů je to však pouze začátek…

Vlivem globálního oteplování totiž nejenže dochází k tání ledovců a stoupání hladin moří, ale také ke stále častějšímu vysychání říčních toků. Což je problém, který se týká také České republiky. Nepřirozený úbytek vody má za následek změnu životních podmínek pro jejich obyvatele.

Hydrobiologové z Masarykovy univerzity se proto před 18 lety začali zabývat bezobratlými živočichy. Postupně ale dospěli k závěru, že vysychání ovlivňuje také velké obratlovce….

Nežádoucí teplo

„Vody zde bylo vždycky dostatek. Nyní ale z krajiny mizí velmi rychle,“ zhodnotil situaci hydrobiolog Petr Pařil (*1968). Alarmující stav naší přírody se rozhodl demonstrovat na příkladu vyschlé části potoka Čertík, který pramení v městské části Nový Lískovec v Brně.

Hlavní příčinu nového fenoménu spatřuje zejména v globální změně klimatu. Zároveň však dodává, že vysychavé potoky jsou pro vědce zajímavé i tím, že poskytují nové podmínky pro život.

Výzkumné překvapení

Do zbytkových tůní, ve kterých se velice často nachází uhynulí bezobratlí se totiž chodí nakrmit zejména malí živočichové – mravenci nebo střevlíci ale také velcí obratlovci jako prasata a jeleni. „Objevili jsme i jedince, kteří ve vyschlém korytu velmi rádi odpočívají a paradoxně tam někteří odcházejí i zemřít,“ dodává výzkumník.

Důkladnému zkoumání byly podrobeny také vzorky získané z vyschlé lokality Čertík, ve kterých se po mikroskopické analýze provedené v Ústavu zoologie a botaniky Masarykovy univerzity podařilo odhalit například kokony žížaly obojživelné.

„Vypadá to jako kamínky, ale uvnitř jsou malí jedinci,“ uvedla laborantka Eva Hanáková.

Rozsáhlý monitoring

Aktuálně však nejsou vysychavé potoky dobře zmapované. Odborníci z Masarykovy univerzity proto vyvinuli aplikaci DRYRivERS, jejímž prostřednictvím se může zapojit do ochrany a monitoringu vodních toků v Evropě také veřejnost.

Ovládání je navíc velice jednoduché, stačí pouze dosud nezmapované vodní koryto vyfotografovat, a následně snímek nahrát do aplikace. Ta už posléze sama vyhodnotí, kde se daná osoba nachází, a k místu přidá patřičný popis.

Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz