Domů     Medicína
Zrádný „Alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Zdroj: Freepik

Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále není na trhu, vědci nepřestávají pátrat….

Což dokládají také nejnovější výzkumy expertů z Pařížského mozkového institutu, které naznačují, že o sobě vážné degenerativní onemocnění dává vědět již v děloze, kde poškozuje embryo. Zatímco v minulosti plavala tato teorie tak trochu na vodě, nyní se pro ni konečně podařilo najít důkazy.

Spojené nádoby?

Výsledky totiž ukazují, že amyloidový prekurzorový protein (APP) související s Alzheimerovou nemocí, sehrává také důležitou roli při vývoji člověka, jelikož zpožďuje nástup neurogeneze (proces tvorby nových neuronů).

„U člověka trvá neurogeneze ve srovnání s jinými živočišnými druhy obzvlášť dlouho,“ uvedla vedoucí výzkumu Khadijeh Shabaniová. I sebejemnější narušení tohoto mechanismu však může u některých jedinců vést ke zranitelnosti, která se neprojeví ihned, ale až po několika dekádách biologického stresu – nejčastěji v dospělosti.

Onemocnění by tedy v tomto případě mohlo být považováno za nervovou poruchu, avšak s výjimečně pozdním nástupem.

CRISPR v akci!

Ke sledování APP v rámci vývoje lidského mozku byla použita data získaná z plodu v 10. a posléze 18. týdnu těhotenství. Při jejich důkladném zkoumání vědci zjistili, že se protein projevoval nejprve v šesti typech buněk, o několik týdnů později však již nejméně v 16. Dalším krokem bylo využití techniky CRISPR-Cas9, s jejíž pomocí odborníci vytvořili nervové kmenové buňky, ve kterých ale APP vůbec nepůsobil.

Nakonec došlo na porovnání geneticky modifikovaných buněk s buňkami získanými od živých embryí. A výsledek? „Pozorovali jsme, že když chybí APP, produkují nervové kmenové buňky mnohem více neuronů a rychleji,“ dodala k experimentu Shabaniová.

Správné načasování

Ojedinělým výzkumem se odbornému týmu podařilo ukázat, že se APP podílí na dvou jemně vyladěných, genetických mechanismech. A právě působením na tyto dvě „páky“ je protein posléze schopen řídit načasování vývoje mozkových buněk.

To ale není jediná indicie, kterou vědci aktuálně mají. Podle nich totiž oblasti mozku, ve kterých se později objevují příznaky nemoci, v dětství a dospívání nejdéle dozrávají. K označení APP coby viníka v případě rozvoje neurovývojových poruch stojících za rozvojem Alzheimerovy choroby, však bude zapotřebí ještě dalších studií.

Více se dočtete v čísle 9/2023, které vychází 17. srpna.

Související články
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
Rakovina plic si ročně vyžádá 1,8 milionů životů. U nás je každoročně nově diagnostikováno více než 6 000 pacientů s karcinomem plic a více něž 5 000 jich na tento zhoubný nádor zemře. Zejména u pokročilých forem onemocnění je míra přežití velmi nízká, zvrátit by to měla nová vakcína. Lékaři začali nyní testovat první mRNA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz