Domů     Ostatní
Hmyzí protein zpomaluje přibírání a zlepšuje zdravotní stav obézních myší
Zdroj: Pixabay

Hmyz je stále častěji skloňován jako potravina budoucnosti, která nahradí jiné zdroje bílkovin ve stravě, protože je jejich jedinou alternativou šetrnou k životnímu prostředí. Vědci z katedry zemědělských, spotřebitelských a environmentálních věd (ACES) na University of Illinois se proto ve své studii zaměřili na zkoumání, jak moc je konzumace hmyzu zdraví prospěšná..

„Kromě většího množství vlákniny doporučují odborníci na výživu jíst také více vysoce kvalitních bílkovin, aby došlo k regulaci hmotnosti. Z dřívější studie, kterou jsme provedli na kohoutech, jsme věděli, že mouční červi jsou zdrojem vysoce kvalitních a snadno stravitelných bílkovin, přičemž tento zdroj je navíc ekologicky udržitelný,“ vysvětluje hlavní autor studie Kelly Swanson, profesor v oboru lidské výživy, který působí na ACES na University of Illinois.

Hmyzí dieta pro myši

Jeho tým provedl nový experiment na myších. Nejprve je po dobu 12 týdnů krmil stravou s vysokým podílem tuku (až 46 % kalorií pocházelo z tuku) obsahující kasein, což je hlavní bílkovina obsažená v mléce a mléčných výrobcích.

Než přešly na hmyzí stravu, již byly myši v této skupině obézní a zažívaly metabolický syndrom, který u nich zvyšoval riziko srdečního infarktu, mrtvice, cukrovky a dalších zdravotních problémů. Kontrolní skupina myší přitom dostávala po celou dobu experimentu netučnou stravu obsahující kasein.

Zdroj: Pixabay

Poté přešli vědci u obézních myší na stravu obsahující alternativní bílkoviny, tvořily ji dva druhy moučných červů ve formě prášku podobného mouce. Ten nahrazoval buď 50 % nebo 100 % kaseinu ve stravě.

Po 8 týdnech na stravě s hmyzí moukou provedl vědecký tým u těchto myší měření. Zaměřili se přitom na tělesnou hmotnost, složení těla, krevní metabolity a genovou expresi tukové tkáně a tkáně jater. Po zahájení „hmyzí diety“ nedošlo u obézních myší k hubnutí, ale jejich váhový přírůstek se zpomalil ve srovnání s dietou obsahující kasein, i když se stále jednalo o stravu s vysokým obsahem tuků.

Chitin zlepšuje metabolismus

To však nebylo vše, jak líčí Kelly Swanson: „Významnějším dopadem bylo zlepšení jejich lipidového profilu, kdy LDL neboli ‚špatný cholesterol‘ u nich klesl, zatímco HDL neboli ‚dobrý cholesterol‘ stoupl.

A z pohledu genové exprese u nich klesly zánětlivé markery, došlo také ke změně u některých genů metabolismu tuků a glukózy.“ Domnívá se, že tyto pozitivní změny zřejmě mají souvislost s chitinem, což je polysacharid tvořící hlavní složky kutikuly hmyzu, která pokrývá jejich tělo.

Chitin podle něj působí jako vláknina, která čistí střeva a zároveň stimuluje prospěšnou mikrobiální aktivitu ve střevě. Otázkou je, zda budou lidé ochotni hmyz jíst. „V západních společnostech, kde konzumace hmyzu není úplně běžná, může v lidech představa konzumace červů či kobylek vyvolávat tak zvaný ‚fuj faktor‘ neboli syndrom zhnusení, ale jiné populace spoléhají na hmyzí proteiny po tisíciletí,“ říká k tomu Swanson.

A věří, že: „S nedostatkem bílkovin zde může vzniknout prostor pro hmyzí pokrmy.“.

Štítky:
Související články
124 minut. Tolik času trvá průměrný film s reklamami, nebo takovou dobu tráví Pražané cestou do/z práce. A tolik času tráví i průměrně české dítě denně venku. U předškoláků je to více, nicméně s rostoucím věkem doba pobytu venku klesá. Prodlužuje se naopak čas, který školáci tráví online. Zatímco mladší děti odrazují od delšího pobytu venku […]
Z Koreje dorazil intergalaktický koráb na tři písmena. Vlastně šest. Značka KIA a její nejnovější, největší a první čistě elektrická vlajková loď EV9. Je to „pravá“ korejská Amerika a nádherné řešení trvale udržitelné mobility… Je smělá a sebejistá. Jakoby zprostředkovávala sny a harmonický celek. Prostě krásné auto, které láká pohledy a zájem. Prošťouchnutí nových cest […]
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje mechanismus naší řeči na psychologické úrovni? Jakým způsobem se stane například to, že svým přátelům řekneme o parádním zážitku z dovolené? Naše řeč je jednou z věcí, které nám přijdou tak samozřejmé, že nad nimi ani nepřemýšlíme. Ale uvažme jen to, že musíme naplánovat smysl toho, co řekneme, převést tento […]
Paleontologům se v Německu podařilo objevit dva zuby a kolenní čéšku dosud neznámého hominida, který byl, se svojí vahou pouhých 10 kg, zřejmě nejmenším hominidem, který kdy obýval naši planetu. V oblasti kolem Augsburgu navíc nežil sám… Do skupiny označované jako hominidé dnes spadají vedle lidí ještě orangutani, šimpanzi a gorily. Zatímco člověk obývá všechny […]
I když se první žena dostala do vesmíru jen dva roky po prvním muži, své pevné místo ve vesmírných posádkách získaly ženy až po dalších dvaceti letech. Nyní už nikdo nepochybuje o tom, že jsou právoplatnými členkami posádek vesmírných lodí. V některých ohledech muže dokonce předčí, mají například menší spotřebu kyslíku i jídla. Nový výzkum […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz