Domů     Historie
Jaký byl konec vládců Jižní Ameriky?
Poslední vládce Incké říše byl popraven 29. srpna 1533. Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1533 byla Incká říše tou největší na světě, což dokládaly i její hranice, které se táhly hornatými andskými oblastmi na území dnešní Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Bolívie, Chile a Argentiny.

Nedostatečná integrace dobytých národů do vlastní infrastruktury, občanská válka o trůn a nelítostný nástup zničující nemocí z Evropy ale následně obrátily slávu v jistou zkázu…

Usazení kočovníci

První Inkové přitom nebyli ničím jiným než kmenem obyčejných kočovných indiánů křižujících rozsáhlé pohoří And. Teprve v období kolem 12. století náčelník Manco Cápac (?–1230) jednotlivé kmeny sjednotil.

Postaral se rovněž o založení hlavního města, Cuzca. O jeho pozdějším životě dějiny mlčí, pokud ale skutečně existoval, zasadil se o položení organizačních i právních základů jednoho z nejrychleji se rozpínajících impérií v dějinách.

V následujících dvou staletích se totiž z původních kočovníků stali mistři architektury, zemědělství i vojenské infrastruktury.

Nevídaný rozmach

O nejrychlejší rozmach říše se naproti tomu postaral Pachacútec Yupanqui (1438–1471), jehož precizně vycvičené armády porážely jeden kmen za druhým. Netrvalo dlouho, než se síla Inků přelila přes celé pohoří And.

Zároveň je Pachacútec považován za možného stavitele legendárního horského města Machu Picchu.

Na otcův válečný odkaz později navázal syn Túpac Yupanqui (1441–1493), který za pouhých 18 let rozšířil říši ze 400 000 na 1 800 000 čtverečních kilometrů. Jediní, kdo jeho nátlaku odolávaly, byly kmeny žijící v džungli, a zuřiví válečníci za řekou Maule.

Moc dětí Slunce

V době největšího rozkvětu žilo v inckém impériu 16 milionů lidí. Inkové totiž moc dobře věděli, jak si podmaněné národy omotat kolem prstu. Dle jejich mytologie je v Tiwanaku zrodil sám bůh slunce Inti.

Díky této pověsti se sami považovali za vyvolené, „děti Slunce“. A ostatní? Ti se jednoduše museli rozkazům podřídit. Na oplátku získali možnost ponechat si svůj úřad a nadále vést svou zemi, samozřejmě pod bedlivým dohledem inckých úředníků.

Kmenům zůstaly také jejich zvyky a tradice, své říši ovšem byly nuceni kdykoli sloužit. Zní to jako dobrý „obchod“, jenže nebyl. Ne všichni s tímto nastavením souhlasili, což vyústilo v mnoho občanských povstání.

Nenávist byla brzo směřována také k daním, které byly vybírány ve formě služeb (vojenských či všeobecných prací) nebo zboží. Mnoho komodit bylo dokonce přemístěno do jiných částí říše.

Válka a zase válka!

A pak tu byly boje mocenské. Po smrti vládce Huayna Capacy (cca 1468–1527) totiž došlo k rozkolům mezi syny, Huáscarem (1491–1533) a jeho nevlastním bratrem Atahualpou (cca 1497–1533).

Jejich rozdílné pohledy na věc nakonec vyústily v šest let trvající občanskou válku. A ačkoli měl nejprve Huáscar navrch, byl to silnější a dravější Atahualpa, který nakonec s pomocí své armády dosáhl vítězství.

I přesto bylo impérium neustále rozděleno do menších frakcí, nad nimiž se nový panovník marně snažil získat kontrolu. Možná by se mu to i podařilo, kdyby se na scéně neobjevil další hráč, Francisco Pizarro (1478–1541).

Španělský conquistador, který dorazil do Peru s překvapivě malým počtem mužů, jejichž jediným zájmem nebyla moc, ale incké nedozírné bohatství. S vynikajícími zbraněmi, promyšlenou taktikou, ale zejména cennou pomocí místních obyvatel toužících po revoluci a mocenské bouři smetli Španělé Inky za méně než jednu generaci.

Související články
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz