Domů     Příroda
Lesní „lázeň“ zlepší zdraví a podpoří boj proti rakovině
Zdroj: Pixabay

Na přepracování a tělesnou únavu platí dávný recept našich předků: pobyt v přírodě. Na jeho pozitivním účinku je založena i japonská metoda, využívající léčebnou sílu stromů. Pobyt mezi nimi má na organismus mimořádný účinek, měřitelný i krevními testy..

K lesní koupeli nepotřebujete vanu. Jde o meditační procházky lesem, které mají jednoznačně pozitivní účinky na lidské tělo.

Podle řady experimentů, které provedl významný japonský vědec Qing Li, dochází během takové vycházky ke snížení tepové frekvence i krevního tlaku. Klesá také produkce stresových hormonů, zlepší se psychická pohoda výletníků a posílen je rovněž imunitní systém.

Mohou za to fytoncidy?

Profesor Qing Li se svým vědeckým týmem poslal skupinu dobrovolníků na pobyt do hor. Tři dny chodili mezi stromy a dvě noci spali v horském hotelu. Před výletem i po něm byly dobrovolníkům odebrány vzorky krve.

Krev po pobytu mezi stromy vykazovala u všech účastníků zvýšenou aktivitu NK buněk (z anglického názvu natural killer cells – přirození zabíječi), které jsou součástí imunitního systému a jejich hlavní funkcí je bránit tělo proti infekcím.

Podílejí se také na likvidaci nádorových buněk. Došlo i ke snížení hladiny stresového hormonu adrenalinu v moči. Tyto hodnoty byly zjistitelné ještě dalších 30 dnů.

Co způsobilo tyto změny? Vědci se domnívají, že za ně může mimo jiného také vdechování vzduchu s obsahem fytoncidů, což jsou antimikrobiální těkavé organické látky, obsažené ve dřevě stromů.

Jak načerpat sílu

Tyto éterické oleje chrání stromy především před škůdci. V Japonsku je metoda nazývána shrinrin-yoku a je dokonce doporučována japonskou vládou už od roku 1982 jako prostředek preventivní zdravotní péče, který významně zlepšuje kvalitu života.

Chcete-li si vyzkoušet tuto zajímavou terapii, je podle doktora Qing Li vhodné vybrat si místo podle svých fyzických schopností a vyhnout se takové trase, která je pro vás namáhavá. Postačí volným krokem ujít tři kilometry.

Pokud se budete cítit unaveni, najděte si místo, které je vám příjemné. Poseďte tady, čtěte nebo se jen dívejte na stromy. K pití si s sebou vezměte vodu nebo zelený čaj.

Na stromy spoléhali už naši předkové

Moudrost stromů a jejich léčebné účinky se uplatňují i v některých náboženských filozofiích. Například v taoismu jsou studenti vedeni k meditaci mezi stromy a to proto, že jsou vnímány jako nástroj emocionálního a fyzického uzdravení a zdroj univerzální energie, kdy mají schopnost energii negativní nahradit tou pozitivní.

A co samotný akt objímání stromů? Autor Matthew Silverstone ve své knize Oslepen vědou tvrdí, že stromy mají jedinečné vibrační vzorce, které při dotyku způsobují pozitivní změny v lidském organismu. Objímání pak prý zvyšuje hladinu hormonů oxytocinu, serotoninu a dopaminu. Ty jsou zodpovědné za kladné emoce a vyvážené mezilidské vztahy.

Autor: Kateřina M. Košutová

reklama
Související články
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Klimatická proměna však má i jiné, skrytější důsledky. Zahřívání planety totiž může poškodit i budovy, mosty, dopravní systémy a další infrastrukturu. Neohřívá se totiž jen atmosféra […]
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Tato unikátní zkamenělina, trojrozměrně zachovaná v tzv. rokycanské kuličce, byla nalezena před více než sto lety. Svá tajemství vydala ale až nyní, díky použití nejmodernější zobrazovací metody za pomoci synchrotronu. […]
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie, neurologické onemocnění mozku. Vědci však dlouhou dobu marně pátrali po tom, co ji způsobilo. Když viníka našli, ukázalo se, že by mohl být přínosem pro lidský boj s […]
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz