Původ měsíčku je zatím nejasný, ale předpokládá se, že jeho pravlastí je jihozápadní Evropa nebo severozápadní Afrika. Ve zvycích jižních Slovanů, ale také Angličanů se měsíček používal jako prostředek, kterým se zaručeně získala láska druhého pohlaví.
Květy symbolizují slunce, a jeho pouť během celého ročního cyklu. Proto doprovázela všechny sváteční rituály, ale zvláště svátky slunovratu a rovnodennosti. Sušené kvítky se při těchto příležitostech přidával do kadidla, přípravných očistných koupelích po vaření kvítků se z nich získávalo žluté barvivo.
Jak sušit „slunce“?
Od června do září se sbírají rozkvetlé květy, nejlépe za slunečného dne okolo poledne, protože v tu dobu mají největší sílu. Největší účinky mají oranžové květy, sbírat se dají celé květy nebo pouze okvětní lístky, ve kterých je obsaženo nejvíce účinných látek.
Měsíček je nutné sušit rychle ve stínu nebo ve tmě, v dobře větrané místnosti nebo v sušárně, aby byla jeho barva zachována, jinak rychle ztratí své účinky.
Pokud sušíme umělým teplem, nemělo by překročit 50 °C. V květenstvích najdeme řadu biologicky aktivních látek, jako je karotenoid calendulin, který dává květům jejich žlutou barvu, saponiny, kyselinu jablečnou a askorbovou, sliz, terpeny, sitosterol atd.
Nálev, krémy i kloktadla
Nálev či mast z měsíčku je vhodná k léčbě plísňových onemocnění kůže, koupel v nálevu je také dobrá proti kvasinkovým nemocem pohlavních orgánů. Krémy jsou používány na poraněnou kůži, popáleniny, plísně, špatně hojící se jizvy, kožní záněty, křečové žíly, opruzeniny, hemeroidy, některé ekzémy či akné.
Při zánětech dásní a krku se doporučuje kloktání nálevu. Vnitřně působí protizánětlivě, kdy se používá samostatně nebo ve směsích například s heřmánkem. Z květů se připravuje čaj, který podporuje krevní oběh a užívá se při potížích s křečovými žilami. Užívá se i při menstruačních potížích.