Domů     Historie
Spondylochirurgie: „Páteř, ta těžký život má…“
Zdroj: Freepik

Bolesti zad sužují člověka od počátku věků, efektivní léčebné postupy proto medicína zdokonaluje již tisíce let. Výsledkem jsou „dokonalé“ implantáty či miniinvazivní řezy.

1865

Zatímco ve starověku vnímali skoliózu jako deformaci, k jejíž nápravě byly využívány mnohdy drastické způsoby – například přivazování k tyčím či bolestivé natahování, v 19. století se francouzský lékař Jules Rene Guerin (1801–1886) poprvé rozhodl využít sílu chirurgie.

Ve snaze zmírnit viditelnou posturální odchylku připomínající písmeno „S“, přerušil některým pacientům svaly a šlachy, což však namísto úlevy vedlo k nesnesitelným bolestem a děsivým následkům. I přesto se Guerin svým postupem zapsal do dějin, a to jako hlavní aktér v nejslavnějším ortopedickém soudním sporu.

Teprve vynález rentgenu v roce 1895 lékařům umožnil lidskou oporu spatřit v celé její kráse a zároveň přesně vyhodnotit jak moc je skoliózou vlastně ovlivněna.

1950

V polovině minulého století byly operace páteře již poměrně běžným zákrokem, k indikaci ale docházelo pouze v případě, že jejich bolest nemohla být zmírněna jinými prostředky. Zákroky byly prováděny předním vstupem, pomocí velkého řezu v oblasti břicha.

V rámci této metody bylo nutné porušit mnoho svalů, ale také část střev, aby lékaři získali co největší operační prostor. Tento způsob nejenže nahrával vzniku komplikací, ale značně prodlužoval i dobu zotavení.

Nejznámějším pacientem dané epochy se stal budoucí prezident USA, John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), kterému byla operace doporučena po bolestivém fotbalovém zranění. Nepříjemné pocity ho však sužovaly nadále, navíc byl nucen nosit zádovou ortézu či se v soukromí opírat o berle.

Zdroj: Wikimedia Commons

2002

Počátek nového milénia se stal zlomovým pro Karvinskou hornickou nemocnici, kde 9. července provedl zakladatel české spondylochirurgie prof. MUDr. Otto Vlach, DrSc. (1932–2018) historicky první operaci skoliózy páteře.

Jednalo se o zákrok též vedený předním vstupem, při kterém bylo 63leté pacientce sešroubováno pět obratlů. Ještě v tomtéž roce zde lékaři provedli 57 operací páteře, o rok později šlo již o 254 zákroků.

„V současné době už přední výkony neděláme. Operace s přístupem k páteři přes břišní nebo hrudní dutinu byly náročnými výkony jak časově, tak technicky, protože vyžadovaly přítomnost břišního, případně hrudního chirurga,“ uvedl o 20 let později MUDr. David Buzek, primář Centra nemocí páteře a pohybového aparátu.

Buzek je také jediným lékařem na Moravě, který se může pochlubit atestací z oboru spondylochirurgie.

2020

V pátek 11. prosince provedli lékaři z Fakultní nemocnice v Brně vůbec první operaci dětské skoliózy pomocí nového systému Ennovate. Pacientce ve věku 15 let byl v rekordním čase 4,5 hodiny voperován systém implantátů, za jehož vývojem stojí německá společností B. Braun.

V rámci zákroku lékaři nejprve odhalili jednotlivé zadní části obratlů, postupně do nich po obou stranách zavedli šrouby, přičemž následovalo připevnění tyčí, s jejichž pomocí zakřivení páteře narovnali.

Finále představovalo obložení operovaných úseků kostěnými štěpy, které lékaři získali z uvolněných částí operovaných obratlů. Tento proces způsobí, že daný úsek páteře sroste a nebude v budoucnosti pohyblivý.

„Pacient tuto nepohyblivost při běžném pohybu nepozná. Právě díky Ennovate bylo možné operovat pouze minimální úsek páteře. Operace je s ním pro operatéry pohodlnější a pro pacienta je bezpečnější,“ uvedl zástupce společnosti B. Braun, Alan Munteanu.

Zdroj: Freepik

2022

K jednomu z nejpřevratnějších objevů v oboru spondylochirurgie došlo pod švýcarskou vlajkou, konkrétně ve městě Lausanne. Právě zde se v únoru loňského roku podařilo vůbec poprvé postavit na nohy pacienty s plně přerušenou míchou.

Stalo se tak za pomoci speciálních implantátů, které díky vysílaným signálům propojují přerušené spojení mezi ochrnutými končetinami a mozkem. „Dříve se tyto elektrody používaly k léčbě bolesti. Teď jsme ale vyvinuli implantáty, které jsou delší a širší.

To nám umožňuje dosáhnout na všechny motorické nervy v nohách a pánevních svalech,“ popsal novinku francouzský neurolog Grégoire Courtine (*1975) ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne.

Přirozené pohyby jsou řízeny na dálku pomocí umělé inteligence, samotný software si uživatelé mohou stáhnout do svého chytrého telefonu.

Související články
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz