Před 66 miliony lety dopadl na Zemi, do oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu, asteroid Chicxulub o průměru kolem 10 až 15 kilometrů, který měl způsobit vymření dinosaurů. Podle nové studie rozhodně vyvolal globální vlnu tsunami s pustošivými důsledky….
Asteroid dopadl na Zemi rychlostí 43 500 km/h, tedy 35násobkem rychlosti zvuku. Jakmile zasáhl povrch, vytvořil 100 km široký kráter a do atmosféry vyvrhl hustý oblak prachu a sazí. Zároveň ovšem způsobil dopadovou vlnu tsunami, jejíž počáteční energie byla 30 000krát větší než u vlny tsunami, kterou vyvolalo zemětřesení v Indickém oceánu v prosinci 2004, v jejímž důsledku zemřelo více než 230 000 lidí.
Vodní stěna vysoká 4,5 kilometru
Pouhé 2,5 minuty po dopadu asteroidu masa vyvržené horniny prudce vytlačila okolní vodu a nakrátko vytvořila tsunami vysokou až 4,5 km. Ta neunesla svoji váhu a zřítila se k zemi. Po deseti minutách už se vlna vysoká 1,5 kilometru hnala Mexickým zálivem do všech směrů, a to ve vzdálenosti 220 kilometrů od místa dopadu asteroidu. Hodinu po dopadu opustila Mexický záliv a směřovala k Severnímu Atlantiku.
Čtyři hodiny po dopadu prošla tsunami přes tak zvaný Central American Seaway – průchod, který v té době odděloval Severní a Jižní Ameriku – do Pacifiku. Vlna se pohybovala rychlostí přes 700 km/h. Den po srážce prošly vysoké vlny převážnou částí východního Pacifiku a západního Atlantiku a z obou stran vstoupily do Indického oceánu, do 48 hodin po úderu asteroidu se dotkly většiny pobřeží zeměkoule.
Pobřeží pustošily desetimetrové vlny
Zde dosáhly výšky 10 metrů, což znamenalo zaplavení a erozi většiny pobřežních oblastí. V Mexickém zálivu výška vln dokonce dosahovala až 100 metrů. Naproti tomu, některá místa, jako jižní Atlantik, severní Pacifik, Indický oceán a nynější Středozemní moře, zřejmě nejničivější síle tsunami unikla. Výška vln zde dosahovala maximálně jednoho metru.
Usazeniny pocházející z Mexického zálivu našli vědci až na východním pobřeží Nového Zélandu, ve vzdálenosti 12 000 km od místa dopadu asteroidu. Zpočátku si mysleli, že byly produktem místní sopečné aktivity, ale na základě jejich stáří a modelové trasy tsunami, která tudy měla procházet, usoudili, že pochází opravdu z hornin vyvržených po dopadu asteroidu.