Že byly kočky uctívané ve starověkém Egyptě, ví snad každé malé dítě, důkazy, že v minulosti patřily mezi oblíbené mazlíčky také v Evropě, dosud chyběly.
Skutečně rozsáhlá studie však potvrdila, že kočky se do Evropy dostaly dřív, než si výzkumníci mysleli, a ke svému „vpádu“ využívaly také lodí vikingů. U vikingů byly kočky nesmírně oblíbené. Objevovaly se nejen v hrobech, ale také v mnoha legendách – například Thor, bůh hromu, jednou proti kočce bojoval.
Také bohyně Freya měla své kočky – byly tak velké a silné, že táhly vozík, na němž jezdila.
Vikingové ale využívali kočky i způsobem, jenž by se asi dnešním milovníkům zvířat příliš nelíbil. Nosili pláště ušité z kočičích kůží. Tím ale kolonizace starého kontinentu kočkami nekončila. Zatím největší studie analyzující DNA prastarých koček přinesla celou řadu nečekaných objevů.
Například to, že kočky se do Evropy dostaly už s první vlnou pastevců, kteří kontinent kolonizovali. Studie, která byla zveřejněna před několika lety, pracovala s analýzou DNA 290 koček z 30 archeologických nalezišť po celé Evropě, z Blízkého východu i Afriky.
Badatelé se snažili vytvořit co nejpestřejší vzorek koček, proto se mezi nimi objevily egyptské mumie i kočky z vikinských pohřebišť v severním Německu. K čemu vědci dopěli? Kočky se do Evropy dostaly ve dvou vlnách.
Nejprve přišly s prvními farmáři přes východní Středomoří, jak naznačují analýzy DNA kočky nalezené v 9500 let starém hrobě na Kypru. Druhá vlna vyšla o tisíce let později z Egypta. Šířila se přes severní Afriku a Asii, do Evropy pravděpodobně kočky pronikly přes Balkán – stopy vedou přes dnešní Turecko a Bulharsko.