V přírodě existují tvorové, kteří disponují mimořádnou schopností přirozené regenerace. Žáby mezi ně standardně nepatří, ale díky speciální léčebné směsi amerických vědců se jim tohoto benefitu přece jen dostalo….
„Je úžasné, že léky, které jsme vybrali, pomohly vytvořit téměř kompletní končetinu,“ neskrývala své nadšení jedna ze spoluautorek studie Nirosha Muruganová z Tuftsovy univerzity v americkém Massachusetts.
Odborníci žabkám aplikovali léky pouze na 24 hodin. Pak následovalo rok a půl trvající období, během kterého některým živočichům dorostla funkční noha.
Vědci ve výzkumu publikovaném v odborném časopise Science Advances drápatce amputovali zadní nohu a ránu obalili silikonovým obalem obsahujícím mix pěti různých léčiv. Každý z léků sloužil jinému účelu, mimo jiné k potlačení zánětlivosti nebo k produkci kolagenu, který měl zamezit jizvení. Léčiva rovněž podpořila růst nervových tkání, svalů a cév.
„Fakt, že nastartování měsíce dlouhého procesu potřebovalo jenom krátké vystavení léčivům, naznačuje, že v žábách a možná i v dalších zvířatech dřímají regenerační schopnosti, které mohou být probuzeny k akci,“ dodala Muruganová.
Experimentu bylo vystaveno několik desítek obojživelníků, přičemž většině z nich po podání léku do jisté míry či úplně vyrostla končetina. V nejvydařenějších případech se tyto obnovené končetiny hýbaly, byly citlivé na dotek a žáby je mohly používat při plavání.