Domů     Historie
Komplex válečných tunelů ve vietnamském Cu Chi je plný utajených pastí a skrýší

komerční sdělení

Vietnamská válka patří k těm nejkrutějším a nejdelším válkám 20.století, během níž zemřelo několik milionů lidí. Pozůstatky po válečném konfliktu mezi Vietkongem a americkými jednotkami, který probíhal v letech 1964 – 1975, jsou ve Vietnamu patrné dodnes.

Vietnamská vláda mnohá místa, kde boje probíhaly, schválně udržuje jako válečné memento. Jedním takovým místem, které se ve válečné historii Vietnamu zanechalo nesmazatelnou stopu a dokonce si vysloužilo i obdiv, je komplex podzemních tunelů v Cu Chi..

Úkryt před Francouzi sahal až k hranicím s Kambodžou

Oblast Cu Chi leží asi 70 km severovýchodně od Ho Či Minova Města, během války známého jako Saigon.

Ještě v době před druhou světovou válkou bylo Cu Chi zemědělskou oblastí. První tunely zde začali budovat po druhé světové válce právě místní farmáři, aby se v nich se svou rodinou skryly.

Francie se snažila znovu získat ztracená území bývalé Francouzské Indočíny, o která přišla během druhé světové války. Proti těmto snahám se ale vzepřelo vietnamské osvobozenecké hnutí vedené Ho Či Minem a vypukla válka.

Tato první indočínská válka probíhala ve Vietnamu v letech 1949 – 1954 a na jejím konci bylo rozdělení Vietnamu na dva státy – severní komunistickou Vietnamskou demokratickou republiku vedenou Ho Či Minem a jižní prozápadní Vietnamskou republiku v čele s problematickým prezidentem Ngo Dinh Diem.

Tunely v Cu Chi, které místní obyvatelstvo postupně hloubilo jen pomocí lopat a krumpáčů, na konci války tvořily důmyslnou podzemní síť, která sahala až k nedalekým hranicím s Kambodžou.

Stovky kilometrů dlouhá podzemní síť tunelů sloužila nejen jako úkryt

I když po skončení první indočínské války místní rolníci tunely opustili, napětí v jižním Vietnamu nekončilo.Velké části vietnamského buddhistického obyvatelstva vadilo nejen, že je prezident Ngo Din Diem katolík, ale i že vede kampaň proti komunistům, se kterými mnozí lidé sympatizovali.

Hned v roce 1955 se do oblasti Cu Chi stáhli partyzáni Národní fronty osvobození Jižního Vietnamu, známé jako Vietkong, a tunely začali rozšiřovat a vylepšovat. Postupně tak vznikla spletitá 250 kilometrů dlouhá síť podzemních chodeb, která sahala až do Saigonu.

V podzemních chodbách se během bojů neukrývali jen místní rolníci, ale hlavně členové Vietkongu, který nejprve aktivně bojoval proti jihovietnamské vládě a od roku 1964 proti americkým vojskům ve vietnamské válce.

Tunely jsou mnohdy vedeny na několika úrovních. Některé chodby jsou slepé. To, když se kopáči hloubící tunel proti sobě netrefili. Jeden kopal o patro níž než druhý a nebo ve stejné úrovni, ale o kus vedle.

Labyrint tunelů nesloužil jen jako skrýš, ale i jako pašerácká stezka mezi Saigonem a sousední Kambodžou. Pašovalo se nejen jídlo a předměty denní potřeby, ale hlavně zbraně a munice.

TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů do Vietnamu a poznejte místní kulturu, historii a památky.

Zájezd Krásy Vietnamu a relax na plážích v Thajsku na 14 dní pořídíte od 40 890 Kč.

Důmyslná síť pastí a skrýší

Podzemní tunely v Cu Chi jsou z technického hlediska obdivuhodnou stavbou. Nejen svou odolností, za kterou mohou být vděčné zdejší hutné hlíně, která dobře drží tvar a díky níž velká část tunelů vydržela i letecká bombardování.

Obdivuhodné jsou i pro důmyslné maskovací vychytávky, díky nimž bylo těžké rozpoznat, kde se vchod do podzemí nachází.

K maskování partyzáni používali přírodní materiály. Na poklop zakrývající podzemní skrýš přilepili listí. Vývod odvětrávacích šachet přivádějících do podzemí vzduch zakryli z hlíny vytvořeným termitištěm, pařezem a nebo trávou.

V podzemí vznikla polní nemocnice, ložnice, kuchyně, promítací sál…Během války v tunelech prý žilo na 12 tisíc lidí. Život v podzemí ale nebyl snadný. Lidé se zde potýkali s nemocemi, jedovatými hady, potopami, případným přerušením přívodu vzduchu a s bombardováním.

Během Vietnamské války zde zahynulo na 45 tisíc lidí. Mezi nimi bylo nejem místní obyvatelstvo a partyzáni, ale i spousta amerických vojáků, na které v džungli čekaly nástrahy a pasti.

Džungle obklopující Cu Chi neukrývala jen tunely. Partyzáni Vietkongu zde vybudovali i množství důmyslných a vražedných nástrah a pastí, do kterých se chytali američtí vojáci pátrající v lese po  partyzánech.

Partyzáni ukrytí v podzemních skrýších pak proti nim podnikali rychlé přepady a opět mizeli v podzemí.

Tunely jako turistická atrakce

Dodnes se dochovalo asi 120 kilometrů tunelů. O tom, kde se všechny nacházejí vědí již jen pamětníci. Množství podzemních chodeb je ve špatném stavu.

Část tunelů v Cu Chi ale nechala vietnamská vláda zrenovovat a upravit, aby veřejnosti ukázala nejen krutost války, ale i vietnamskou vynalézavost. Z Cu Chi se tak stala jedna z oblíbených turistických atrakcí.

Denně tunely v Cu Chi navštíví stovky návštěvníků. Domů si pak odvážejí silný zážitek. Atmosféra celého areálu je totiž zvláštní. Lesem, kterým vedou stezky spojující jednotlivé vchody do podzemí a kde byly pro ukázku zrekonstruovány některé pasti a nástrahy a ponechán americký tank, zní palba ze samopalu AK- 47. Ten používali partyzáni Vietkongu. Nyní si z něj může zastřílet každý, kdo si to zaplatí.

Odvážní jedinci si zkusí prolézt některým z podzemních tunelů. Tunely jsou ale velmi úzké a nízké. Mnohdy je třeba lézt po kolenou nebo jít v podřepu. Odvětrávání není nejlepší, není tam osvětlení a vzduch je zatuchlý. Rozhodně nic pro klaustrofobiky a obézní jedince.

Turisté si během procházky areálem tunelů prohlédnou zamaskovaný vojenský štáb, polní nemocnici, kuchyni a nebo třeba místo, kde Vietkong vyráběl bomby. Součástí prohlídky je i ochutnávka manioku, který byl v Cu Chi během vietnamské války hlavním zdrojem jídla.

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz