Domů     Medicína
Čeští praktičtí lékaři a sestry by měli mít více pravomocí
Dagmar Garciová 23.9.2019

Bez rozvoje primární péče zdravotní systém brzy zkolabuje. Shodli se na tom zástupci zemí Visegrádské čtyřky (V4), kteří se sešli na Ministerstvu zdravotnictví. Populace stárne a státy nebudou schopny péči o své obyvatele ufinancovat.

Krize hrozí ve všech státech V4, ale podle odborníků je na tom nejhůře právě Česká republika. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je jedinou šancí rozšíření primární péče a kompetencí lékařů i sester..

Odborníci ze Slovenska, Polska, Maďarska i Česka řešili na půdě Ministerstva zdravotnictví především problém s nedostatkem lékařů a sester. Diskuze se účastnili i zástupci WHO. Čechům doporučili vytvořit týmy primární péče, kde budou hrát klíčovou roli právě zdravotní sestry.

„Lidé z WHO nám vytknuli, že zdravotní sestry nemají v primární péči žádné kompetence. V jiných státech je běžné, aby sestry například předepisovaly zdravotnické pomůcky, jako jsou inkontinenční pleny.

Chybí nám také systém pro jejich vzdělávání. Drtivá většina sester se školí v nemocnicích. Tam se ale v oblasti primární péče nemohou dostatečně vzdělat,“ říká MUDr. David Halata, předseda Pracovní skupiny venkovského lékařství Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČSL JEP.

Lékaři ze Společnosti všeobecného lékařství prezentovali svým zahraničním kolegům výsledky unikátního projektu GO RURAL. Pilotní program nabízí mladým lékařům a studentům medicíny krátkodobé stáže ve venkovských ambulancích.

Snaží se je tak namotivovat k otevření praxe v regionech. „Do testovacího ročníku se zapojily tři ambulance. Studenti i mladí lékaři s námi byli v ordinaci a účastnili se i výjezdů za pacienty. Zpětné vazby jsou zatím velmi pozitivní.

Nyní chceme rozšířit počet ambulancí, které by stáže umožňovaly,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství. Do GO RURAL se kromě její praxe v Novém Městě nad Metují zapojily i ordinace v Hošťálkové a ve Volyni.

V Evropě jde o unikátní projekt, který inspiroval další země. Podobně úspěšný je i projekt MEADOW, který mapuje motivaci lékařů působit ve venkovských praxích napříč celou Evropou. Dotazníky vyplnilo více než 350 doktorů připravujících se k atestaci ze všeobecného lékařství z Česka, Dánska, Norska a Turecka. V dalších letech plánují odborníci výzkum rozšířit i do dalších států.

„Nedostatek lidských zdrojů v primární péči je problém, který netrápí pouze nás, ale i naše sousední státy. Projekty, které na setkáních představujeme, jsou úspěšné a ostatní státy se jimi inspirují. Naše programy dokážou část lékařů namotivovat, a především mapují terén.

Bez systémové změny ovšem kolaps primární péče neodvrátí,“ říká doc. Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství.

Evropské šetření navazuje na dotazníky, které vyplňovali loni pouze čeští lékaři. Z výsledků jasně vyplývá, že zvýšení platů není dostatečnou motivací k otevření venkovské praxe. Zásadnější jsou pro mladé lékaře kvalitní školy v místě bydliště stejně jako vhodná práce pro jejich partnera.

„Výsledky šetření opakovaně ukazují, že kvalita života na venkově jako celku je velmi důležitá. V Česku bohužel velmi rychle klesá a takzvaný vnitřní dluh venkova roste. Nezbytné je, aby se vládní instituce a samosprávy spojily a začaly tento problém řešit.

Netýká se to pouze lékařství, ale i dalších oblastí, které na venkově zaostávají,“ upozorňuje MUDr. David Halata.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz