Světová meteorologická organizace (WMO) varuje, že tempo hladiny zvyšování moří se zrychluje. Podle dat, které má WMO k dispozici, se rovněž zvyšuje množství emisí skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry..
Analýza WMO připomíná, že léta 2014 až 2019 byla nejteplejší v dějinách.
To se promítá do tání ledovců a stoupající hladiny světového oceánu. Mezi lety 1993 a 2013 se hladina zvyšovala o 3,2 milimetrů za rok, od roku 2014 je to již pět milimetrů za rok. To ohrožuje například ostrovní státy v Pacifiku jako Tokelau, Palau nebo Šalomounovy ostrovy, jejichž část již byla vodou zaplavena.
Ale ve vážném nebezpečí jsou i mnohamilionové metropole jako Tokio, Dháka nebo Singapur. V Evropě by pak měli být na pozoru zejména Dánové, Nizozemci, Němci nebo Britové. Migrační vlna, jakou zvyšující se hladina moří může vyvolat, je jen stěží představitelná.
WMO proto vyzývá k okamžitému snižování emisí skleníkových plynů. Největší znečišťovatelé jsou Číňané, Američané, Indové, Rusové a Japonci, zatímco zejména západ a sever Evropy se snaží vypouštění skleníkových plynů do atmosféry snižovat.
Podle počtu emisí CO2 na jednoho obyvatele patří k největším hříšníkům Katar, Estonsko, Saúdská Arábie, Lucembursko, Austrálie, USA, Kanada, Jižní Korea, Nizozemsko, Belgie, Rusko a Česká republika.