Domů    
Již za týden vypukne Noc vědců
Jan Martinec 20.9.2019

Bohatý program plný chytré zábavy se chystá na pátek 27. září 2019. V tento den se po celé Evropě koná vědecko-popularizační akce Noc vědců. Již podruhé se do této prestižní události zapojí Biologické centrum Akademie věd ČR a poprvé otevře své brány i všech osm fakult Jihočeské univerzity. Návštěvníci si budou hrát, poznávat, zkoušet a objevovat inspirativní svět vědy a budou si tak moct představit důležitost práce vědců pro naši společnost.

Letošním celorepublikovým mottem Noci vědců je „Šetrně k planetě“. V ekologickém duchu se tak ponese i program Biologického centra AV ČR.

„Pro děti připravujeme dobrodružnou hru o potenciální apokalyptické budoucnosti, kdy už planeta neposkytuje služby, na které jsme dosud zvyklí. Ve hře tak budou děti například čistit a filtrovat znečištěnou vodu, opylovat rostliny místo včel, budou hledat potravu mezi přemnoženými šváby a poznají, jak náročné je vyrobit si vlastní světlo,“ prozrazuje koordinátorka Noci vědců na Biologickém centru AV ČR Daniela Procházková.

Akademici zároveň chystají komentované ukázky z oblastí svého výzkumu, např. ze světa parazitů, invazivního hmyzu, rostlin nebo ryb, dále pozvou návštěvníky do laboratoří střediska mikroskopie a nebudou chybět ani poznávací kvízy nebo tvořivé dílny.

„Vyvrcholením Noci vědců pak bude premiéra nového dokumentárního filmu Jeřáb v džungli, který zachycuje extrémně náročnou stavbu výzkumného jeřábu v pralese na Papui Nové Guineji. Po filmu pak bude následovat beseda s profesorem Vojtěchem Novotným, který tuto stavbu vymyslel a přes veškeré překážky i uskutečnil,“ zve návštěvníky Daniela Procházková.

Ekologické téma rozvine i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, která se do Noci vědců zapojí letos poprvé. Na všech osmi jejích fakultách program začne v 17 hodin a skončí až o půlnoci.

Pro návštěvníky škola připravila přednášky, cvičení, zdravotnická měření, ochutnávky, pokusy nebo soutěž pro děti.

„Program se svým obsahem snaží přiblížit hlavnímu tématu akce Šetrně k planetě a nabídne přednášky na témata elektromobilita, rybníky v krajině, fairtrade, minoritní plodiny a jejich význam pro zdraví nebo o racích v Evropě.

Návštěvníci se mohou během komentovaných prohlídek seznámit s technologií akvaponií přímo ve skleníku, budou připraveny i ukázky živých raků a podobně,“ říká mluvčí univerzity Štěpán Kuděj.

Noc vědců 2019 se letos koná na více než 100 místech po celé republice. Veškerý program najdou lidé na společném webu www.nocvedcu.cz a v nové aplikaci pro chytré telefony.

Akce vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, apod.

Jako každoročně je veškerý program pro návštěvníky zdarma. Akce odstartuje v 17 hodin.

Související články
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Vesmír 5.7.2025
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako neznámé těleso na výstředné dráze a podle odborníků se jednoznačně jedná o kometu mezihvězdného původu. „Tohle těleso se pohybuje opravdu rychle,“ uvedl ředitel Centra pro studium blízkozemních […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz