Domů     Zajímavosti
Již za týden vypukne Noc vědců
Jan Martinec
od Jan Martinec 20.9.2019

Bohatý program plný chytré zábavy se chystá na pátek 27. září 2019. V tento den se po celé Evropě koná vědecko-popularizační akce Noc vědců. Již podruhé se do této prestižní události zapojí Biologické centrum Akademie věd ČR a poprvé otevře své brány i všech osm fakult Jihočeské univerzity. Návštěvníci si budou hrát, poznávat, zkoušet a objevovat inspirativní svět vědy a budou si tak moct představit důležitost práce vědců pro naši společnost.

Letošním celorepublikovým mottem Noci vědců je „Šetrně k planetě“. V ekologickém duchu se tak ponese i program Biologického centra AV ČR.

„Pro děti připravujeme dobrodružnou hru o potenciální apokalyptické budoucnosti, kdy už planeta neposkytuje služby, na které jsme dosud zvyklí. Ve hře tak budou děti například čistit a filtrovat znečištěnou vodu, opylovat rostliny místo včel, budou hledat potravu mezi přemnoženými šváby a poznají, jak náročné je vyrobit si vlastní světlo,“ prozrazuje koordinátorka Noci vědců na Biologickém centru AV ČR Daniela Procházková.

reklama

Akademici zároveň chystají komentované ukázky z oblastí svého výzkumu, např. ze světa parazitů, invazivního hmyzu, rostlin nebo ryb, dále pozvou návštěvníky do laboratoří střediska mikroskopie a nebudou chybět ani poznávací kvízy nebo tvořivé dílny.

„Vyvrcholením Noci vědců pak bude premiéra nového dokumentárního filmu Jeřáb v džungli, který zachycuje extrémně náročnou stavbu výzkumného jeřábu v pralese na Papui Nové Guineji. Po filmu pak bude následovat beseda s profesorem Vojtěchem Novotným, který tuto stavbu vymyslel a přes veškeré překážky i uskutečnil,“ zve návštěvníky Daniela Procházková.

Ekologické téma rozvine i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, která se do Noci vědců zapojí letos poprvé. Na všech osmi jejích fakultách program začne v 17 hodin a skončí až o půlnoci.

Pro návštěvníky škola připravila přednášky, cvičení, zdravotnická měření, ochutnávky, pokusy nebo soutěž pro děti.

reklama

„Program se svým obsahem snaží přiblížit hlavnímu tématu akce Šetrně k planetě a nabídne přednášky na témata elektromobilita, rybníky v krajině, fairtrade, minoritní plodiny a jejich význam pro zdraví nebo o racích v Evropě.

Návštěvníci se mohou během komentovaných prohlídek seznámit s technologií akvaponií přímo ve skleníku, budou připraveny i ukázky živých raků a podobně,“ říká mluvčí univerzity Štěpán Kuděj.

Noc vědců 2019 se letos koná na více než 100 místech po celé republice. Veškerý program najdou lidé na společném webu www.nocvedcu.cz a v nové aplikaci pro chytré telefony.

Akce vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, apod.

Jako každoročně je veškerý program pro návštěvníky zdarma. Akce odstartuje v 17 hodin.

reklama
Související články
Těsně před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři přes 4000 nahlášených úklidů.  Letošní 10. ročník bude jubilejní i zlomový. Až nebývalý zájem se strhnul o dobrovolnickou akci Ukliďme Česko, v minulých týdnech proto organizátoři řešili především logistiku celé akce. Rozeslali po České republice místním organizátorům více než 3 […]
V závanech neklidného větru se pyšně třepotají nad svou zemí jako ztělesnění její identity a historie. V jejich majestátnosti se už od dávných dob odráží víra, společenský směr, originální umění a kultura národa. Vlajky patří k nejviditelnějším symbolům každého státu. Udivují rozmanitými barvami a motivy, které mají svůj specifický význam. V závěsu pak stojí znaky, erby a hymny. […]
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za ní ale ani lenost. Co ji způsobuje a jak s ní zatočit? Podle odborníků je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch náročných a […]
Večeře v rodinném kruhu jsou příjemným zakončením dne, příležitost se uvolnit a popovídat si se svými blízkými. I když je Češi milují, každý den si je dopřává jen 9 % rodin. Alespoň třikrát týdně pak 60 % rodin. Společné večeře přitom přinášejí spoustu výhod, včetně zdravotních. Třeba… Nejnovější průzkum uskutečněný v září tohoto roku American Heart Association, […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz