Včera tomu bylo přesně 80 let, co zemřel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk o jehož životě si můžete přečíst v článku Martina Jandy zde: Tomáš G. Masaryk: Nejen politik, ale i vědec.
Tohoto výročí plně využilo Národní muzeum, které v Nové budově zahájilo výstavu s názvem Fenomén Masaryk, věnovanou právě jedné z nejvýznamnějších osobností našich dějin.
Už od vstupu zaujme originální provedení expozice, tvořené do tvaru lípy – národního stromu, který má symbolizovat Masarykovu lásku k vlasti a oběť, již pro ni vykonal. „Lístečky“ stromu jsou tvořeny jednotlivými expozicemi, věnovanými té či oné kapitole Masarykova života. V souvislosti s tím je třeba pochválit všestrannost výstavy, která se nezaměřuje pouze na nejpopulárnější část Masarykova života, ale v rámci možností nahlíží i do jeho soukromí, dětství apod.
Stěny výstavního sálu jsou z obou stran lemovány osvětlenými vitrínami s desítkami exponátů z Masarykova života. Nalezneme zde například cestovní koš, patřící Masarykovým rodičům, který Tomáš opatroval jako jednu ze vzpomínek na rodnou hroudu, nebo orlí brk, kterým Masaryk podepisoval Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských států.
Avšak nejvýznamnějším exponátem výstavy je oblíbený Masarykův světlý oblek, inspirovaný vojenskými uniformami, ve kterém byl „Prezident Osvoboditel“ vyobrazen i na několika uměleckých dílech.
Výstava Fenomén Masaryk je veřejnosti přístupná od dnešního dne a probíhat by měla minimálně do konce ledna 2018.