Domů     .Top
Tesla neprodává jen špičkové elektromobily. Nyní instaluje i první solární střechy

komerční sdělení

V garáži bourák na elektřinu, ve sklepě domácí baterie na ukládání energie a na střeše solární tašky, které odolají i nejsilnějšímu krupobití. Podobně si představuje blízkou budoucnost šéf průkopnické automobilky Tesla, Elon Musk.

Jedním dechem kromě automobilové revoluce slibuje i revoluci solárního průmyslu. Podívejte se, jak vypadá první solární střecha od Tesly..

„Pokud jste se teď vrhli na výrobu solárních panelů, jste v háji,“ vzkázalo už dříve vedení Tesly své konkurenci. Jestli se mají výrobci klasické fotovoltaiky bát, se teprve ukáže.

Cena solární střechy od Tesly by v amerických podmínkách podle prvních výpočtů měla sice být o 20 % nižší než u klasických solárních panelů, ale cenová matematika na evropském trhu může vypadat ještě úplně jinak.

První solární šindele zdobí domy ředitelů firmy

Když se rozjížděla výroba elektromobilů v Tesle, někteří z prvních řidičů elektrických bouráků si stěžovali, že některé díly karosérie nejsou úplně dotažené.

Občas někde něco vrzalo, skřípalo. Aby se situace neopakovala, první várka nejnovějšího vozu inovátorské automobilky, Modelu 3, končí v garážích zaměstnanců firmy. Prodej solárních tašek Tesla probíhá stejně.

Fotografie prvních dvou nainstalovaných střech pocházejí z příbytků hlavního bosse, Elona Muska, a technologického ředitele, J. B. Straubela. I další dodávky putují k pracovníkům firmy, aby se vychytaly případné mouchy u prvních kusů.

Neviditelné solární panely

Při vývoji šindelů od Tesly chtěli inženýři umlčet všechny nespokojence, kterým se nelíbí, jak fotovoltaické systémy hyzdí krajinu či ráz města. Jejich solární tašky totiž nerozeznáte od klasické střešní krytiny.

Solární články se skrývají pod vrstvou temperovaného (zesíleného) skla, které je tvarované jako běžné tašky. Od roku 2018 se budou prodávat ve čtyřech variantách (hladké, texturované, břidlicové a klenuté „toskánské“).

Koumáci z Tesly nejsou jediní, kteří chtějí domácí solární elektrárny schovat. Podobným směrem se ubírá třeba startup SolarGaps. Na trh chce prorazit se solárními žaluziemi, které vypadají jako normální stínidla do oken, ale dokáží ze zachycených slunečních paprsků vyrábět energii.

Kdo využije nekonečnou záruku na střechu?

Elon Musk slibuje, že instalace teslácké střechy nezabere více než 7 dní. Samozřejmě za předpokladu, že už jste se zbavili své staré střešní konstrukce. Solární šindele od Tesly by na domě měly zůstat skoro na věčné časy.

Firma nabízí nekonečnou záruku, nebo záruku po dobu životnosti domu. Záleží, co nastane dřív. Garance na výrobu elektřiny ze solární střechy už je méně štědrá. Tady musíte zůstat při zemi a spokojit se s 30 lety.

Těžko říct, koho mají tyto dlouhodobé časové horizonty ohromit. Průměrný Američan se totiž stěhuje každých 13 let.

Na chabý zájem ze strany zákazníků si ale Tesla stěžovat nemůže. Americká společnost začala své neviditelné solární panely prodávat na začátku května a do 16 dnů vyprodala všechny výrobní kapacity na letošní rok. Kdo si v USA objedná střechu nyní, nedostane ji dříve než koncem příštího roku.

Fotografie: Tesla

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz