Domů     .Top
Tajuplný Teotihuacán – mezi Sluncem a Měsícem
Václav Roman 15.9.2017

Teotihuacán byl ve své době nejvýznamnějším náboženským centrem Střední Ameriky. Rozprostírá se na náhorní plošině nedaleko mexické metropole. Jeho dominanty tvoří dvě monumentální stavby, Pyramida Slunce a Měsíce, jež se staly němými svědky mnoha tajemných obřadů a historických událostí.

Se stavbou Teotihuacánu začala okolo roku 100 n.l. dávná mezoamerická civilizace, o které toho víme dnes jen velmi málo Dokonce není znám ani původní název města, jež v době své největší slávy patřilo zcela jistě mezi největší aglomerace na světě.

Jako Teotihuacán jej začali označovat až Aztékové, kteří opuštěné a částečně zpustošené město objevili poté, co v průběhu 8. století tzv. teotihuanská kultura zanikla.

Teotihuacán měl pro Aztéky zásadní význam. O tom svědčí už zvolený název. Ve volném překladu znamená „místo, kde se člověk stane Bohem“.

Dnes se po hlavní ulici Teotihuacánu, která se od doby Aztéků jmenuje Třída mrtvých (Calzada de los muertos), procházejí zástupy turistů. Až 40 metrů široká a 2,5 km dlouhá ulice je lemována mnoha chrámy.

Táhne se napříč celým městem, přičemž na severní straně je zakončena Pyramidou Měsíce (Pirámide de la Luna). Ta kopíruje tvar horského masivu Cerro Gordo, jež se vypíná za ní.

Pyramida Měsíce stojí na severním konci Cesty mrtvých. Druhá největší stavba v posvátném městě je 42 metrů vysoká. Rozměry její základny činí přibližně 130 x 150 metrů.

Nejvyšší stavbou Teotihuacánu je Pyramida Slunce (Pirámide del Sol), jejíž vrchol je přístupný a je možno si z něj celou významnou archeologickou lokalitu prohlédnout.

Pyramida Slunce je dominantou Teotihuacánu. Na východní straně Cesty mrtvých se tyčí do výšky 66 metrů nad úrovní země. Základna má rozměry zhruba 230 x 220 metrů, obdobně jako Cheopsova pyramida.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama