Severočeské město Most je čtrnáctým největším městem v republice. V současnosti v něm žije 70 tisíc obyvatel. Vzhledem ke své příhraniční poloze má toto město velmi pohnutou historii. Ovšem nejvíce se na něm podepsal fakt, že leželo na bohatých nalezištích hnědého uhlí.
První historické zmínky o osídlení místa, na kterém v současnosti Most stojí, pocházejí z 10. století, kdy se o něm ve své Kronice české zmiňuje Kosmas. Tehdy přes zdejší močálovitou krajinu vedla stezka po dřevěných mostech. Odtud také pravděpodobně pochází název města. Stezku využívali především kupci, putující mezi Čechami a Saskem.
Záznamy z roku 1238 ukazují, tehdejší osada na místě, kde Most později vyrostl, byla majetkem Přemyslovců. Za jejich vlády se Most stává městem, které bohatne nejen díky obchodu, ale také pěstováním vína na vinicích, zakládaných v okolí koncem 14. století. Z doby vlády Přemyslovců se také dochovala nejstarší městská pečeť, pocházející z roku 1257.
V této době sem přicházejí osadníci ze sousedního Německa a jejich potomci zde zůstanou až do čtyřicátých let 20. století, kdy jsou odsud vysídleni.
Za třicetileté války město okupovala švédská vojska. Poté nastal sociální i ekonomický úpadek města, který trval až do 19. století. Tehdy zde byla objevena ložiska hnědého uhlí a Most zažil nebývalý rozkvět. Do města byla přivedena železnice, byl zde postaven cukrovar, porcelánka, ocelárna, pivovar a městské muzeum. V roce 1895 zasáhlo město neštěstí, když se do tekutých písků v podloží propadlo několik domů. Roku 1901 byla zprovozněna elektrická pouliční dráha, která spojila město Most s Kopisty, Litvínovem a Janovem. Za druhé světové války bylo město značně poničeno nálety amerických bombardérů. Po krátké poválečné obnově s ohledem na ohromné zásoby uhlí ležící přímo pod městem tehdejší vládní místa rozhodla, že Most bude srovnán se zemí a znovu vystavěn na jiném místě. V roce 1964 pak bylo schváleno přesunutí Děkanského kostela pomocí speciálního nosiče pohybujícího se po kolejích o celých 841,1 metru.