Domů     Medicína
Proč Šerpové netrpí výškovou nemocí?
Veronika Tyrková 30.4.2025

Bolest hlavy, nevolnost, dušnost, závratě, dezorientace, otok mozku či plic a v nejzávažnějších případech také kóma a smrt – výšková nemoc patří k hrozbám, kterým horolezci na svých expedicích musejí čelit.

Domorodé obyvatele náhorních plošin ovšem tyto nepříjemnosti netrápí, a jak se zdá, vděčí za to nečekanému spojenci uloženému v bedrech..

Tam, kde by většina z nás lapala po dechu, se domorodí obyvatelé Tibetské náhorní plošiny a Himalájí ani nezadýchají. Tibeťané i Šerpové trvale obývají oblast s průměrnou nadmořskou výškou 4 500 m. n. m.

posledních 6 000 let. Za tu dobu se jejich organismy přizpůsobily geneticky, fyziologicky i biochemicky. Nová studie letos publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA přišla s dalším zjištěním, které vysvětluje jejich evoluční náskok při toleranci nadmořské výšky.

Hypoxická smyčka se utahuje

Vysoká nadmořská výška znamená nižší hladinu kyslíku, což může vést k hypoxii a akutní horské nemoci. Na nedostatek kyslíku tělo reaguje rychlejším dýcháním v zoufalé snaze načerpat kyslík do plic, tím ale připravuje organismus o oxid uhličitý.

Kyselina uhličitá v krvi klesá a pH krve stoupá. Nastává stav známý jako respirační alkalóza, ohrožující bílkoviny a enzymy, které se starají o fungování buněk v těle. Existuje ovšem orgán, který tento degradační proces může zvrátit – ledviny.

Do boje povolají protiopatření ve formě hormonu erytropoetinu a zásaditého bikarbonátu, tím se stimuluje tvorba červených krvinek a transport kyslíku krví. Tak s trochou štěstí dojde k obnovení správné funkce buněk a zabrání se dehydrataci nebo naopak přetížení tekutinami, které by mohly způsobit otoky orgánů.

Užitečný orgán

V boji proti výškové nemoci hrají ledviny klíčovou roli, a právě proto se vědci rozhodli jejich funkci lépe prozkoumat. Tým pod vedením profesora Trevora Daye z Mount Royal University v několika etapách odebral vzorky krve skupině čtrnácti Šerpů, nepálskému etniku obývajícímu Himaláje, a porovnal je s krví nížinných obyvatelů západní Evropy.

Výsledky ukázaly, že zatímco krev osob z kontrolní skupiny se při stoupající nadmořské výšce stávala zásaditější, kyselost krve Šerpů se během krátké doby vrátila do normálu – ledviny ve své filtrační úloze předváděly mimořádně dobrou práci.

„Domníváme se, že za tím stojí genetické změny, které určují rozdíly ve funkci ledvin,“ uvedl Day s nadějí, že se je brzy podaří přesně určit.

Z hor do lékáren

Už dříve se zjistilo, že Šerpové mají více krevní plazmy, která zřeďuje krev pro rychlejší proudění a rozvádění kyslíku do těla. Právě ledviny se na regulaci objemu plazmy podílejí. Pochopení způsobu adaptace vysokohorských národů – kromě Šerpů a Tibeťanů také domorodých obyvatel And a Etiopie – by přitom mohlo vést k život zachraňujícím průlomům v medicíně.

Stavy zahrnující nedostatek kyslíku jsou obvyklé nejen při vysokohorské turistice, ale také při chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), u srdečního selhání nebo mozkové mrtvice. Jak uvedl fyziolog z Cambridgeské univerzity Andrew Murray:

„Až 25 % pacientů s hypoxií v nemocnicích umírá a ti, kteří přežijí, neobnoví předchozí kvalitu života.“ Tradiční léčba spočívající v kyslíkové terapii má svá omezení a rizika. Využití znalostí získaných od Šerpů by mohlo pomoci vyvinout účinnější léky.

Foto: Unsplash
Zdroje informací: sciencedaily.com, scientificamerican.com, mtroyal.ca
Související články
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedostatek pohybu. Nejnovější studie však odhaluje, že viník může být ještě jeden, a to toxiny produkované škodlivými kmeny běžné střevní bakterie. K nejstrmějšímu nárůstu počtu případu kolorektálního karcinomu […]
Na poli ochrany před nechtěným početím figuruje mnoho přípravků, většina je jich však určena ženám. Muži si dosud mohli vybrat pouze mezi použitím kondomu a finálním řešením ve formě vasektomie. To by se nyní mohlo změnit, ve hře je nově ve vodě rozpustný hydrogel, známý jako Adam, který brání početí více než dva roky od […]
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě. Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a […]
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
Medicína 22.4.2025
V poslední době zažívá boom tak zvaná buněčná terapie, při které je při léčbě mnoha chronických nemocí využíván hojivý potenciál vlastních kmenových buněk pacienta. Lékaři nyní testovali schopnost neuronů, neviditelných pro imunitní systém, zmírnit příznaky Parkinsonovy choroby u myší a uspěli. To dává naději na budoucí úspěšnou léčbu tohoto neurodegenerativního onemocnění i u lidí. Buněčná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz