Domů     Medicína
Nakřáplý hlas je sexy. Ale jen týdny…
Veronika Tyrková 18.12.2024
Chraplák je sexy, ale jen pár dní.

Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět.

Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco vážného. .

Chrapot způsobený infekcemi dýchacích cest patří k těm nejčastějším. Také přetížení hlasivek, konzumace příliš studených potravin a nápojů, nebo obyčejné nachlazení, to vše dokáže hlas změnit natolik, že se sami nepoznáváme.

„Je-li chrapot způsobený některou z těchto běžných příčin, mělo by si s ním tělo poradit samo, případně za pomoci volně prodejných léků, maximálně do tří týdnů,“ říká prof. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno, která patří mezi tuzemské i evropské špičky v oboru.

Pokud však chrapot neustupuje nebo se naopak zhoršuje, je vhodné navštívit lékaře. A to především, je-li doprovázen přetrvávající bolestí nebo pocitem cizího tělesa v krku, vykašláváním neobvykle zabarveného hlenu či dokonce krve, potížemi s dýcháním, bolestivým polykáním nebo náhlou ztrátou hmotnosti. V takových případech se může jednat i o nádorové onemocnění.

Záněty hrtanu: Časté, ale zvládnutelné

Naštěstí není většina případů chrapotu spojena s vážnými problémy. Nejčastější příčinou jsou laryngitidy – tedy záněty hrtanu, ať už akutní nebo chronické. Spolu s nimi se často objevuje i zánět hlasivek, který vede k jejich ztluštění a zhoršení schopnosti vibrovat.

Tím se mění i zvuk hlasu. Akutní laryngitida bývá ve většině případů způsobena viry, často doprovází obyčejné nachlazení. „Chronická laryngitida může být způsobena dlouhodobým drážděním hlasivek, například kouřením, expozicí chemickým látkám nebo refluxní chorobou jícnu,“ doplňuje profesor Milan Sova.

Odstranění příčin dráždění – tedy zanechání kouření, omezení konzumace alkoholu a kořeněných jídel nebo kontaktu s dráždivými látkami – může výrazně pomoci při léčbě chronické laryngitidy. Lékař také může předepsat či doporučit léky na zmírnění příznaků, například antitusika na suchý kašel či pastilky ke zmírnění bolesti v krku.

„Reflux“ není jen pálení žáhy

Dalším možným viníkem je stav, jehož latinský název reflux u nás také zdomácněl. V tomto kontextu jde o situaci, kdy žaludeční kyseliny dlouhodobě unikají zpět do jícnu, což vede k onomu nepříjemnému pocitu pálení žáhy.

Pokud se však kyseliny dostávají až do oblasti hrtanu, mohou způsobit zánět a otok hlasivek. Tento stav bývá doprovázen chrapotem, pocitem cizího tělesa v krku a potřebou neustále odkašlávat. Léčba spočívá především v úpravě životního stylu, změně stravovacích návyků a vyhýbání se potravinám, které reflux zhoršují – typicky alkoholu, ostrému koření, ale i kouření.

Někdy se však pacient neobejde bez léků na předpis snižujících produkci žaludečních kyselin a ve vážnějších případech může být nutný i chirurgický zákrok. „Pacienti s chronickým refluxem by měli být pečlivě sledováni, protože dlouhodobé působení kyseliny může vést k poškození hlasivek a dalším komplikacím,“ upozorňuje profesor Milan Sova.

Rakovina hrtanu nebo plic: Když je potřeba zpozornět

Chrapot v případě zhoubného onemocnění hrtanu nebo plic může vznikat tím, že nádor utlačuje hlasivkové nervy. Zatímco karcinom postihující hrtan a hlasivky se může chrapotem projevovat již v raných stádiích, u rakoviny plic platí, že přijde-li pacient s příznaky, zpravidla se jedná o pokročilé onemocnění.

Pro prognózu pacienta je tedy klíčové včasné odhalení nemoci. Proto v ČR běží program časného záchytu karcinomu plic. Mohou do něj vstoupit dlouholetí kuřáci – včetně těch bývalých, ve věku 55–74 let. Stačí se na program zeptat svého praktického lékaře, který vystaví žádanku na konzultaci u pneumologa.

„Ten pak může pacienta odeslat na bezbolestné CT vyšetření, které dokáže odhalit i velmi malý nádor. To je velmi důležité pro prognózu – čím menší je rozsah onemocnění, tím úspěšnější je léčba. Vstoupit do programu znamená být dobře hlídaný, vyšetření se opakuje každý 1–2 roky,“ doplňuje profesor Milan Sova.

Autor: Jiří Lukša

Foto: Unsplash
Zdroje informací: cs.wikipedia.org, otorinolaryngologie.cz, nzip.cz
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz