Domů     Objevy
Česká věda slaví světové úspěchy: Objev altermagnetismu a revoluční léčba HIV
Jan Zelenka 19.12.2024

Časopis Science, jedna z nejprestižnějších vědeckých platforem, zařadil do svého přehledu 10 nejvýznamnějších objevů roku 2024 hned dva, na nichž se podíleli čeští vědci. V kategorii fyziky zaujal objev altermagnetismu, nového typu magnetismu, a v oblasti medicíny byla oceněna průlomová injekční léčba HIV s 99,9% účinností, na níž pracoval i český vědec..

O výzkumu altermagnetismu, který vede Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, a zahrnujuje spolupráci českých, rakouských, britských a německých vědců, jsme psali.  Představuje zásadní průlom.

Altermagnetismus: Nová kapitola v magnetismu

Altermagnety kombinují výhody feromagnetů a antiferomagnetů, což z nich činí ideální materiál pro ultraškálovatelnou elektroniku a nové paměťové systémy. Na rozdíl od běžných magnetů altermagnety nevytvářejí rušivé magnetické pole, ale umožňují modulaci elektrického proudu.

Klíčem k ověření byl experiment s cirkulárním dichroismem – rozdílnou absorpcí levotočivě a pravotočivě polarizovaného světla. Pomocí tenké vrstvy teluridu manganu (MnTe) a synchrotronového záření se vědcům podařilo pozorovat jedinečný magnetický jev, který potvrzuje teorii.

„Výsledky experimentu přesně odpovídají našim předpovědím,“ uvedl Jan Kuneš z Masarykovy univerzity.

Budoucnost altermagnetů

Altermagnety mohou najít uplatnění v průmyslu, například při výrobě čipů a spintronických součástek, které slibují vyšší rychlost a odolnost vůči magnetickému rušení. Podle profesora Tomáše Jungwirtha z AV ČR jde o objev s obrovským potenciálem pro budoucí technologie.

Tento průlom je světovou premiérou a představuje další důkaz špičkové úrovně české vědy. Vědci pokračují v hledání dalších materiálů, které by mohly rozšířit využití tohoto nového typu magnetismu.

„Objev skutečně otevírá nové možnosti pro informační technologie, například efektivnější polovodiče a supravodiče,“ uvedl profesor Ján Minár ze Západočeské univerzity v Plzni. Experimentální důkaz altermagnetismu publikoval časopis Nature a zařazení tohoto objevu mezi top vědecké úspěchy je důkazem jeho významu.

Futuristická vědecká ilustrace předvádějící koncept altermagnetismu.

Léčba HIV: Krok k ukončení epidemie

Dalším oceněným objevem je lenacapavir, injekční lék na HIV, který chrání před nákazou po dobu šesti měsíců. Na vývoji této látky pracoval i český biochemik a virolog Tomáš Cihlář, který působí v USA. „Lék má potenciál zásadně omezit šíření HIV, pokud bude dostupný,“ řekl nedávno Cihlář.

Lenacapavir nejen chrání před nákazou, ale přináší i nové poznatky o klíčovém kapsidovém proteinu viru. Přesto však jeho budoucí úspěch závisí na ceně a dostupnosti, což je výzvou zejména pro země se středními příjmy.

Další významné objevy roku 2024

Kromě českých úspěchů zahrnul Science mezi top objevy snímky z vesmírného dalekohledu JWST, nové přístupy v léčbě autoimunitních chorob pomocí CAR-T terapie, inovativní pesticidy na bázi RNA či průlomové poznatky o formování kontinentů.

Tyto objevy ukazují, jak věda mění naše porozumění světu a nabízí nové cesty pro lidstvo.

Foto: AI, Dall-e
Zdroje informací: Science, AV ČR, ZČU
Související články
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Objevy Příroda 13.1.2025
Objev, který nadchl paleontology po celém světě, přinesla sibiřská věčně zmrzlá půda. V permafrostu bylo nalezeno mimořádně dobře zachovalé mládě šavlozubé kočky, které žilo před přibližně 32 000 lety. Tento objev umožňuje vědcům poprvé nahlédnout do skutečného vzhledu dávného predátora, o němž dosud měli k dispozici pouze fosilizované kosti a otisky tlap. „Byla jsem naprosto […]
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Objevy Příroda 6.1.2025
Chovají se jako dětská parta. Mají svůj pokřik, kterým se povzbuzují ke hře. Z legrace si mezi sebou přehazují úlovky, které sebrali turistům. Ze sněhu umí udělat koule a pouštějí je ze svahů prostě jen tak, pro zábavu. Nestor kea patří k hlavním turistickým atrakcím Nového Zélandu. Jsou to papoušci nesmírně inteligentní a umí využívat zájem, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz