Domů     Technika
Čechem založený startup ThinkOrbital provedl první autonomní svařování ve vesmíru. Vysílá nový satelit
Jan Zelenka 19.12.2024
Satelit podstate sud od piva ve kterem testujeme revolucni stavebni naradi :) a v druhem ceskem satelitu na nasi rakete je dokonce opravdu ceske pivo z klasterniho pivovaru :)

ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku.

Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie..

Satelit ThinkOrbital připomíná sud od piva, ve kterém se testuje revoluční stavební nářadí na stavbu vesmírných stanic. V druhém českém satelitu LASARsat, připraveném na stejné raketě, je dokonce i pivo z klášterního pivovaru Porta Coeli.

Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování ve vesmíru, které ověřilo funkčnost technologie elektronového paprsku. Ta najde široké uplatnění v robotice a napříč vesmírným průmyslem.

Tento experiment byl poprvé uložen na prvním stupni rakety, což do té doby společnost SpaceX nikomu neposkytovala. Následně první stupeň bezpečně přistál na plošině „Just Read The Instructions“. Vzorek svařeného materiálu byl po návratu na Zemi analyzován v laboratořích NASA a Evropské vesmírné agentury ESA.

ThinkOrbital Flight-1: world’s first autonomous in-space welding

Tady je video k misi Flight-1. Po oddělení stupňů v čase T+00:04:01 je možné zaslechnout potvrzení o spuštění svařování.

V příštích hodinách však poletí už druhý experiment s názvem Flight-2. Tentokrát bude rozšířený o další funkce – mimo sváření se bude poprvé testovat také řezání a rentgenová inspekce svárů – a tento satelit bude obíhat Zemi po zkrácenou dobu několika let.

Dlouhodobým cílem ThinkOrbital je výstavba nové generace velkých stanic ThinkPlatforms, které budou roboticky montovány a svařovány přímo na oběžné dráze či na povrchu Měsíce. Tým ThinkOrbital tak otevírá cestu ke stavění vesmírné infrastruktury v rozměrech, které nebyly dříve možné.

To nabídne nové možnosti jako jsou výstavba velkých lodí, bydlení, výrobních kapacit, opravy satelitů na orbitě, nebo dokonce modulů pro kulturní akce. NASA podpořila vývoj této revoluční technologie a infrastruktury svým grantem určeným pro budování nové generace komerčních vesmírných modulů.

Na konceptech těchto stanic, vizualizacích a videích ThinkOrbital spolupracuje s pražským studiem XTEND DESIGN, které vede vesmírný architekt Tomáš Rousek. Toho projekt velice inspiroval a postupně se stal ředitelem architektury ve společnosti ThinkOrbital.

„Elektronový paprsek je jako švýcarský nůž pro stavebnictví ve vesmíru: umožňuje svářet, řezat, tisknout z kovu i mesíčního prachu a dokonce i rentgenovat. Pokud jste videli scénu ze StarTreku, kde staví loď Enterprise, tak toto je přesně to nářadí, co je na to potřeba,“ říká Tomáš Rousek.

I díky vesmírnému svařování může vzniknout orbitální město.

V rámci tohoto letu rakety Falcon 9 toto nebude jediná česká stopa. Na stejném prostředku se sveze i první chorvatská družice, tu vyrobila firma Spacemanic sídlící v Brně. A do této skvělé společnosti se přidá i česká studentská družice LASARsat, která poslouží jako testovací terč pro výzkum laserového restartu družic.

Spoluzakladatel startupu Vojtěch Holub

O společnosti ThinkOrbital

Společnost ThinkOrbital Inc. je startup v Coloradu vyvíjející technologie pro novou generaci vesmírné infrastruktury. Připravované systémy robotické autonomní montáže a svařování ve vesmíru přinášejí revoluční možnosti v tomto odvětví.

Tyto funkce budou klíčovou součástí nástroje ThinkToolkit, technologie pro vesmírnou konstrukci a servisní činnosti, která se skládá z několika nástrojů na robotickém rameni. Vlajkový produkt společnosti, je platforma ThinkPlatform, koncepce velkých vesmírných modulů a stanic s konfiguracemi pro více misí, která podporuje širokou škálu potřeb soukromého i veřejného sektoru.

Od modulů pro bydlení po servisování družic, odstraňování vesmírného odpadu, výrobu ve vesmíru, výzkumných misí, skladování a doplňování paliva na oběžné dráze. Díky nebývale prostorným modulům by bylo možné v budoucnu provozovat jak výzkum a vesmírnou turistiku, ale i kulturní akce. Více informací na thinkorbital.com.

Foto: ThinkOrbital XTEND DESIGN
Zdroje informací: XTEND DESIGN
Související články
Technika 9.7.2025
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT. Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz