Domů     Medicína
Výroba léků: Jak farmaceutický průmysl využívá přírodu?
Veronika Tyrková 18.12.2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy. .

Aby vyrobili vhodný lék, dá se použít chemický, ale také biologický proces. Člověk je až překvapen, jaké léky byly takto nalezeny. Ne vždy se ale extrakce vhodné sloučeniny a její zpracování hodí. Spíše naopak.

 

Farmacie a příroda

Mnoho současných léků je vlastně extrakt z bylinek. Cesta k výrobě nového léku začíná v laboratoři, kde výzkumníci s granty od farmaceutického průmyslu provedli základní výzkum k pochopení procesů, jež stojí za onemocněním.

Díky pochopení těchto procesů jsou identifikovány cíle pro správný způsob léčby. „Může se jednat o gen nebo protein, který nějak slouží v procesu nemoci, který by nová léčba mohla zasahovat, například blokováním esenciálního receptoru.” sdělují odborníci.

Po identifikaci potenciálního cíle výzkumníci hledají molekulu nebo sloučeninu, která na něj působí. Dříve hledali přírodní sloučeniny z hub, rostlin nebo mořských živočichů. Ty jim poskytují základ pro nové léky.

Dnes stále využívají poznatky získané studiem genetiky k vytvoření nových molekul za pomoci počítačů. Odhaduje se, že polovina léčiv na rostlinné bázi pochází z deštných pralesů. Dalším krokem si vědci ověřují, že získané molekuly jsou účinné a bezpečné.

Než vědecký tým přistoupí k testování na lidských subjektech, provádí testy pomocí buněk, počítačových modelů a na zvířatech.

Chemická cesta

Jsou dvě cesty výroby léků – chemická a biologická. Nejprve k té první. „Chemické látky, organické nebo anorganické, jsou smíchány dohromady a po sérii složitých chemických reakcí získáme lék, který má jedinečné farmakologické vlastnosti.” vysvětluje web rehabilitace.info.

Reakce probíhají v gigantických reakčních nádržích, kde jsou buď zahřívány nebo chlazeny, aby byly následně řízeně míchány. Po dokončení reakce se zbylé chemikálie vyvaří nadměrným zahříváním směsi. Výsledný produkt se zatím ochladí do krystalické nebo práškové formy.

Prášková či krystalická látka obsahuje aktivní farmaceutickou složku, jež se přenáší do další fáze – formulace léčiva. Za formulace se aktivní složka smíchá s vodou a pojivy v mixéru za vzniku léčivé sloučeniny.

Podle zvoleného způsobu se výsledná směs suší a lisuje do tablet, zpracovává na krémy a gely nebo plní do injekčních lahviček.

Čistota půl zdraví

To je ale jen část složité výroby léků. Musíme si uvědomit, že samotná výroba probíhá v čistém a vysoce kontrolovaném prostředí. Pracovníci musí mít ve vyhrazeném prostoru zakryté vlasy i vousy a být oblečeni ve sterilním oděvu.

Ve výrobních halách je také důležité udržovat čistý vzduch bez částic a regulování teploty a vlhkosti. To je samozřejmě nesmírně energicky náročné a jen v Zentivě za rok 2022 vzrostly náklady na energii o 200 procent.

„Výroba pevných lékových forem je energeticky náročná. Ale problém nastává především u léčiv, která jsou na výrobu náročnější – třeba sterilní injekce, antibiotické masti nebo oční kapky. Tam už je to velký problém,“ vysvětluje šéf výroby pevných lékových forem společnosti Zentiva Matěj Kovář.

Stejně přísné hygienické podmínky panují ve výrobních linkách, kde se tablety balí do blistrů a poté do krabiček.

Více se dočtete v čísle 2/2025.

Autor: Stanislav Jalovec

Foto: Unsplash
Zdroje informací: vedavyzkum.cz, zentiva.cz, statistikaamy.csu.gov.cz
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz