Domů     Technika
Jak rychle plyne čas na Měsíci? Odpověď dává Einsteinova teorie relativity

V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“.

Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to však fyzika, která určuje, jak rychle bude čas plynout. Albert Einstein už na začátku 20. století určil, že dva pozorovatelé se neshodnou na tom, jak dlouhá je hodina, pokud se nepohybují stejnou rychlostí ve stejném směru.

Tato neshoda platí i mezi osobou na zemském povrchu a další na oběžné dráze Země či na Měsíci. Klíčovým výsledkem teorie relativity je, že neexistuje nic takového jako absolutní čas.

Vliv má rotace i gravitace

Hodiny na zemském povrchu budou tikat pomaleji než hodiny na oběžné dráze, a to kvůli účinkům zemské gravitace. Proto musí satelity GPS brát v úvahu relativitu. Určení rozdílu v měření času na Zemi a na Měsíci je ještě složitější, vstupují do něj totiž další vlivy.

Měsíc se pohybuje vzhledem k jakémukoliv místu na zemském povrchu kvůli rotaci Země i svému obíhaní kolem planety, proto se nám jakékoliv lunární hodiny budou z našeho pohledu jevit pomalejší. Kromě toho jsou všechny hodiny na Měsíci ovlivněny gravitací Měsíce a Země, což zase vede k rychlejšímu chodu hodin.

„Takže toto jsou dva konkurenční efekty, přičemž čistým výsledkem jejich působení je posun o 56 mikrosekund (0,000056 sekundy) za den,“ vysvětluje závěry, ke kterým dospěl teoretický fyzik Bijunath Patla z Národního institutu pro standardy a technologie (NIST) v Boulderu v Coloradu.

Čas na Měsíci tak běží rychleji než na Zemi. Správné zvládnutí účinků relativity při výpočtech vyžadovalo výběr vhodného referenčního rámce. Patla a jeho kolega Neil Ashby problém vyřešili tím, že uznali, že systém Země-Měsíc je ve volném pádu – pohybuje se pouze pod vlivem gravitace Slunce – a každý obíhá kolem jejich vzájemného těžiště.

O 56 mikrosekund rychlejší běh času

Ačkoliv by se rozdíl 56 mikrosekund mohl běžnému smrtelníkovi zdát zanedbatelný, pokud jde o navádění měsíčních misí s naprostou přesností, případně o komunikaci Země s Měsíce, je významný. Moderní přesná navigace spoléhá na synchronizaci hodin, která zahrnuje koordinaci pomocí rádiových vln pohybujících se rychlostí světla.

Cheryl Gramlingová, systémová inženýrka z Goddard Space Flight Center NASA vysvětluje: „Světlo urazí 30 centimetrů za 1 nanosekundu (0,001 mikrosekundy). Nezohlednění 56mikrosekundového rozdílu by potenciálně mohlo vést k navigačním chybám o velikosti až 17 kilometrů za den.“.

To není akceptovatelné pro mise Artemis, které budou vyžadovat znalost polohy každého roveru, modulu nebo astronauta s přesností na 10 metrů. Zřejmě bude ještě několik let či desetiletí trvat, než bude Měsíc trvale osídlen dostatečným množstvím lidí a robotů, pro které bude tato úroveň měření času potřebná.

Vědci a inženýři si však již nyní uvědomují, jak je důležité mít zavedený standardní lunární čas, a to dlouho předtím, než to bude skutečně nezbytně nutné. A proto na tom již pilně pracují.

Zdroj: Eos.org

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Eos.org, LifeScience
Štítky:
Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz