Domů     Medicína
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce

Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni..

Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, další tisíce jich trpěly zdravotními obtížemi. Poté, co američtí vědci v roce 2019 zjistili, že hlavní příčinou poškození plic byl acetát vitaminu E neboli tokoferol acetát obsažený v takzvaných liquidech čili náplních do elektronických cigaret, přestala se tato látka v elektronických cigaretách používat.

Ovšem i nadále se v nich nacházejí jiné látky, jako jsou konzervanty, barviva a příchutě, jež mají obdobné vlastnosti jako tokoferoly. O vapování se přitom traduje, že je zdraví téměř neškodné.

Acetát vitaminu E oslabuje povrchovou vrstvu plic

České vědce z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR proto zajímalo, jaký přesný vliv mají tyto látky na fungování lidských plic. Na studii spolupracovali s kolegy z Helsinské univerzity, její závěry následně publikovali v Scientific Reports.

Při zkoumání využili prasečí surfaktant, což je bílkovinovo-tuková vrstva nacházející se na povrchu plicních sklípků. Vzorky surfaktantu přidávali na vrstvu vody, která je v plicích normálně přítomna, a nechali na ně působit acetát vitaminu E.

Zajímalo je, jak se bude v důsledku jeho působení měnit povrchový tlak vzorku, který byl v pravidelných intervalech roztahován a smršťován, aby bylo napodobeno dýchání. Vlivem acetátu vitaminu E došlo k prudkému zvýšení povrchového tlaku na povrchu plicních sklípků.

Lukasz Cwiklik, vedoucí výzkumu z AV ČR, popisuje, co odborníci viděli pod fluorescenčním mikroskopem: „Viděli jsme, že po přidání tokoferolu na vzorek vznikaly deformace a shluky molekul, a to přesně ve chvíli, kdy se začal povrchový tlak zvyšovat, což znamená, že tokoferol se do vrstvy surfaktantu zabudoval.“.

Vapování není zdraví neškodné

Kolegové z Helsinské univerzity závěry potvrdily poté, co provedli molekulární simulace. Vitamin E v elektronických cigaretách poškozuje plíce, deformuje a oslabuje jejich takzvanou ochrannou lipidovou vrstvu.

Vědci šli ale ve svých zkoumáních ještě dále. Zajímaly je i účinky běžně prodávaných liquidů, které již acetát vitaminu E neobsahují. I ty měly vliv na povrchový tlak plicních sklípků, v tomto případě ho však snižovaly.

„Z toho vyplývá, že nepříznivý vliv na plíce má i základ liquidů,“ vysvětluje Lukasz Cwiklik.

Nebezpečí vapování tkví v tom, že ho mnoho lidí považuje za méně škodlivou variantu běžného kouření. Z průzkumu Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku a alkoholu v Česku za rok 2023 vyplývá, že až polovina mladých ve věku 15 až 24 let užívá nikotinové výrobky, z toho třetina denně.

Ministerstvo zdravotnictví proto zvažuje přísnější regulaci jejich prodeje, protože obliba elektronických cigaret mezi mladými vzrůstá. Mohl by být například zakázán prodej ochucených náplní, čímž by se snížila atraktivita elektronických cigaret pro mládež.

Zdroj: Akademie věd ČR

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Akademie věd ČR
Štítky:
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz