Domů     Historie
Zachovalá mumie mláděte šavlozubé kočky poodhaluje, jak tito tvorové skutečně vypadali
Lopatin-Sotnikova-Klimovsky et al

Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy.

Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte..

Jedná se o mládě druhu Homotherium latidens (česky někdy dýkozubce), které se po severní polokouli prohánělo před 32 000 lety. V roce 2020 „nalezli zmrzlou, mumifikovanou mrtvolu kopáči hledající mamutí kly,“ vysvětluje paleontolog Alexej V. Lopatin z Ruské akademie věd, který po jeho důkladném prozkoumání o nálezu informoval ve svém článku v odborném časopise Scientific Reports.

„Byl jsem nadšený, že vidím tak neuvěřitelný exemplář,“ říká Ashley Reynolds, paleontolog z Kanadského muzea přírody, který se na výzkumu nepodílel.

Silueta jako hyena či medvěd

Zmrzlá mumie byla objevena v permafrostu svrchního pleistocénu na řece Baďaricha na severovýchodě ruského Jakutska. Na stejném místě byli již dříve nalezeni mumifikovaní mamuti a další býložravci, ovšem objev vrcholového predátore je ve srovnání s nálezem jeho kořisti vzácnost, protože počet kořistí ve volné přírodě zpravidla převyšuje počet predátorů.

Vědci jej přijali s obrovským nadšením, protože nález mláděte je ještě cennější než nález dospělého jedince. O této životní etapě toho paleontologové totiž vědí ještě méně než o životě dospělých koček.

Pro rod Homotherium je charakteristická relativně štíhlá a dlouhá hlava, prodloužené zploštělé špičáky s ostrými vroubkovanými hranami, dlouhý krk, vysoké přední končetiny a krátký ocas. Zadní část těla je u něj posazena níže než přední, takže se siluetou podobal dnešním hyenám či medvědům.

V kohoutku měřili tito dýkozubci asi metr, jejich hmotnost se pohybovala okolo 190 až 200 kilogramů. Za svojí kořistí běhali, na rozdíl od „slavnějších“ šavlozubých tygrů rodu Smilodon, kteří kořist přepadával ze zálohy.

Běh jim usnadňovaly velké nosní otvory, které zajišťovaly rychlejší příjem kyslíku.

Porovnání s hlavou stejně starého lvíčete

Tesáky ukryté v tlamě

Zástupci rodu Homotherium latidens obývali Afriku, Eurasii i Severní Ameriku, kde lovili nedospělé mamuty a další megafaunu. Samice někdy tvořily doupata v jeskyní, aby v nich odchovaly svá mláďata, jak dokládá nález zkamenělin z jeskyně Friesehahn v Texasu.

Šelma zřejmě měla své velké tesáky skryté za horním pyskem, když měla zavřenou tlamu, zatímco u Smilodona se předpokládá, že mu čněly ven. U nalezeného, asi třítýdenního kotěte nebyly ještě zuby prořezány, nicméně jeho horní pysk byl dvakrát takový než u moderního lvíčete, což hypotézu podporuje.

Překvapující byla pro odborníky barva srsti mláděte. „Uniformní tmavě hnědá barva srsti mumie se ukázala jako zcela neočekávaná,“ říká Lopatin. Vzhledem k tomu, že se zástupci rodu Homotherium procházeli chladnou stepí s málo stromy, ale spoustou trávy, očekávali odborníci, že kočka bude mít barvu srsti přizpůsobenou pro pohyb v tomto prostředí.

Lopatin a jeho kolegové proto předpokládají, že se mláďata rodila s tmavší srstí, která světlala s přibývajícím věkem. U moderních koček bývají běžné skvrny nebo pruhy na srsti, u tohoto mláděte však po nich nebylo ani stopy.

Foto: Scientific Reports
Zdroje informací: Nature, Scientific Reports, National Geographic
Štítky:
Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz