Domů     Historie
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Zdroj: WikiCommons

Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu?.

Mezi lidmi a myšmi panuje už dlouhé roky úzký vztah, který umožnil českým vědcům na základě studia genetických vzorků myší zkoumat historickou migraci lidské populace. Jejich výzkum zahrnoval genetické vzorky více než osmi tisíc myší a změnil dosavadní představy o tom, jak kolonizace Evropy myšmi probíhala a jak na sebe vzájemně lidí a myši působili.

V Evropě žijí dva nejrozšířenější poddruhy myší domácí, východní a západní. Myši západoevropské se od východoevropských liší hlavně délkou těla a ocásku. Čím více na východě myš žije, tím je její ocásek kratší.

Západní a východní myši v Evropě

Na hranici jejich areálů působnosti pak vznikla hybridní zóna, kde dochází ke křížení obou druhů. Táhne se přibližně od Dánska přes Německo, Česko, Rakousko až na Balkán. Průzkum provedený vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR ukázal, že kolonizace Evropy těmito dvěma druhy myší probíhala zcela odlišně.

Východní druhy byl na evropském kontinentu zastoupen jednou hlavní linií, zatímco ten západní se šířil několika cestami.

Zdroj: WikiCommons by Dion Art

„Na rozdíl od předchozích studií vycházíme ze současných poznatků, dokládajících bohaté obchodní kontakty mezi střední, západní a severní Evropou během doby bronzové,“ vysvětluje Miloš Macholán z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AVČR. Další vlna kolonizace Evropy myšmi je podle vědců spojená s odchodem germánských a příchodem baltsko-slovanských kmenů.

„Naznačujeme, že tímto způsobem mohl vzniknout unikátní genetický mix severoevropských myší, který poutá pozornost vědců od 80. let minulého století,“ dodává Macholán.

Příchod myší do severní Evropy

Odborníci zkoumali sedm tisíc vzorků, pocházejících od myší z 900 km dlouhého úseku hybridní zóny napřič celou Evropou, a k tomu tisíc dalších různých oblastí celého světa. „Na sekvencích dvou genů mtDNA (mitochondriální DNA) jsme opět ukázali, jak je důležité nestudovat hybridní zónu v jednom místě, protože chování jednotlivých částí genomů podél jejího průběhu Evropou je dynamické,“ popisuje Jaroslav Piálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, který se na studii také podílel. V odlišných částech hybridní zóny totiž probíhalo křížení odlišně.

Zatímco někde převládl jeden druh, jinde druhý, na dalším místě byla situace vyrovnaná, zatímco na jiném nedocházelo k mísení DNA vůbec. Vědci na základě nových archeologických dat, podpořených genetickými daty myší, zpochybňují dosavadní představy o tom, jak se myši šířily v severní Evropě.

Původní teorie s existencí myší ve Skandinávii v průběhu doby bronzové prakticky nepočítaly, případně předpokládaly její osídlení východním poddruhem a jeho následným nahrazením západním druhem. Čeští odborníci se naopak domnívají, že do severní Evropy jako první pronikl spolu s germánskými kmeny západní poddruh, zatímco východní dorazil později s migračními vlnami Slovanů.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz