Zatímco ženy musí nemoc takříkajíc vydýchat do podpaží, „rýmička“ muže často úplně vyřadí ze hry. Odborníci se už roky snaží najít odpověď na to, zda muži jen přehánějí, nebo skutečně snáší chřipku a nachlazení hůře než ženy.
Nejnovější výzkumy ukazují, že ženy mají skutečně silnější imunitní odpověď na virové infekce než muži, takže si s nimi jejich těla snáze poradí. Co za tím stojí?.
Podle studie publikované v roce 2022 v odborném časopise Annual Review of Immunology jsou ženy díky své silnější imunitní odpovědi schopny rychleji a efektivněji bojovat proti virům, mají i mírnější příznaky nemoci.
Ženy produkují více interferonu-alfa, což je klíčová složka imunitní odpovědi na virové infekce. Jedná se o cytokin, který podporuje aktivaci imunitního systému a stimuluje buňky k boji proti virům.
Dva chromozomy X a hormon estrogen
Díky tomu ženské tělo reaguje na virové infekce rychleji než mužské, takže mají ženy často mírnější příznaky než muži, kteří naopak trpí závažnějším průběhem nemoci. Ukázalo se to například i během pandemie covidu-19, průběh nemoci u mužů byl častěji těžší a měli až o 15 % vyšší úmrtnost na tuto chorobu než ženy.
Proč dokáží těla žen lépe bojovat s nemocemi než ta mužská? Roli sehrávají geny i hormony.
Ženy mají dva chromozomy X, zatímco muži jen jeden. A právě na chromozomu X se nachází velké množství genů, které regulují imunitní systém. Proto jsou ženy lépe vybavené pro boj s infekcemi. Výhodu ovšem mají i na poli hormonů.
Disponují ženským hormonem estrogenem, který posiluje imunitní systém, kdežto mužský hormon testosteron imunitu spíše potlačuje. To může vysvětlovat, proč muži při nemoci více trpí.
Evoluční výhoda žen
Silnější imunitní systém žen dává smysl z evolučního hlediska. Ženy vždy musely chránit sebe a své potomky před nemocemi, zatímco muži byli odpovědní za reprodukci a lov. Imunologická výhoda měla zajistit úspěšné pokračování rodu.
Odborníci však před zlehčováním mužské „rýmičky“ varují. Autoři studie v Journal of Psychosomatic Research k tomu uvádí: „Oblíbené vykreslování mužů jako přehnaně citlivých pacientů může vést k tomu, že se budou bát vyhledat vhodnou léčbu kvůli obavám z posměchu.“ A to i v případech, kdy už může být jejich zdraví skutečně v ohrožení.
Mužská „rýmička“ tak není projevem slabošství, ale spíše faktu, že slabší imunitní odpověď na infekci může u nich skutečně vést k horšímu průběhu nemoci. Jejich tělo se s infekcí jednoduše vyrovnává jinak než tělo žen, jak dokazuje i zkušenost s průběhem covidu-19 během pandemie.
Podle odborníků je ale velice důležité, aby se muži nebáli vyhledat léčbu, pokud cítí vážné příznaky, a nebránili se tomu kvůli tomu, že by mohli být považováni za slabé. Zdraví má ostatně každý jen jedno.