Domů     Medicína
U mužů má „rýmička“ skutečně horší průběh, mohou za to geny a hormony
Zdroj: PIxabay

Zatímco ženy musí nemoc takříkajíc vydýchat do podpaží, „rýmička“ muže často úplně vyřadí ze hry. Odborníci se už roky snaží najít odpověď na to, zda muži jen přehánějí, nebo skutečně snáší chřipku a nachlazení hůře než ženy.

Nejnovější výzkumy ukazují, že ženy mají skutečně silnější imunitní odpověď na virové infekce než muži, takže si s nimi jejich těla snáze poradí. Co za tím stojí?.

Podle studie publikované v roce 2022 v odborném časopise Annual Review of Immunology jsou ženy díky své silnější imunitní odpovědi schopny rychleji a efektivněji bojovat proti virům, mají i mírnější příznaky nemoci.

Ženy produkují více interferonu-alfa, což je klíčová složka imunitní odpovědi na virové infekce. Jedná se o cytokin, který podporuje aktivaci imunitního systému a stimuluje buňky k boji proti virům.

Dva chromozomy X a hormon estrogen

Díky tomu ženské tělo reaguje na virové infekce rychleji než mužské, takže mají ženy často mírnější příznaky než muži, kteří naopak trpí závažnějším průběhem nemoci. Ukázalo se to například i během pandemie covidu-19, průběh nemoci u mužů byl častěji těžší a měli až o 15 % vyšší úmrtnost na tuto chorobu než ženy.

Proč dokáží těla žen lépe bojovat s nemocemi než ta mužská? Roli sehrávají geny i hormony.

Ženy mají dva chromozomy X, zatímco muži jen jeden. A právě na chromozomu X se nachází velké množství genů, které regulují imunitní systém. Proto jsou ženy lépe vybavené pro boj s infekcemi. Výhodu ovšem mají i na poli hormonů.

Disponují ženským hormonem estrogenem, který posiluje imunitní systém, kdežto mužský hormon testosteron imunitu spíše potlačuje. To může vysvětlovat, proč muži při nemoci více trpí.

Zdroj: Pixabay

Evoluční výhoda žen

Silnější imunitní systém žen dává smysl z evolučního hlediska. Ženy vždy musely chránit sebe a své potomky před nemocemi, zatímco muži byli odpovědní za reprodukci a lov. Imunologická výhoda měla zajistit úspěšné pokračování rodu.

Odborníci však před zlehčováním mužské „rýmičky“ varují. Autoři studie v Journal of Psychosomatic Research k tomu uvádí: „Oblíbené vykreslování mužů jako přehnaně citlivých pacientů může vést k tomu, že se budou bát vyhledat vhodnou léčbu kvůli obavám z posměchu.“ A to i v případech, kdy už může být jejich zdraví skutečně v ohrožení.

Mužská „rýmička“ tak není projevem slabošství, ale spíše faktu, že slabší imunitní odpověď na infekci může u nich skutečně vést k horšímu průběhu nemoci. Jejich tělo se s infekcí jednoduše vyrovnává jinak než tělo žen, jak dokazuje i zkušenost s průběhem covidu-19 během pandemie.

Podle odborníků je ale velice důležité, aby se muži nebáli vyhledat léčbu, pokud cítí vážné příznaky, a nebránili se tomu kvůli tomu, že by mohli být považováni za slabé. Zdraví má ostatně každý jen jedno.

Štítky:
Související články
Epigenetiku lze přirovnat k pohádkovým sudičkám. Stejně jako ony dovede jak zmírnit nepříznivý vliv genů, tak ho i zhoršit. Tím ale nekončí. Pamatuje i na zátěže, kterým čelili naši předci. Pak mají například děti žen, které zažily hladomor, silný sklon k obezitě. Epigenetické sudičky se ale mohou objevit i kdykoliv během života, pokud je okolnosti přivolají. Svou […]
Spánek je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Většina lidí si uvědomuje, že potřebuje spát přiměřeně dlouho a jít do postele ve vhodnou dobu, přesto se podle toho velká část populace nechová. Nejrůznější poruchy spánku jsou tak doslova celosvětovou epidemií, trpí jimi 50 až 70 milionů lidí, u nás zhruba 70 % dospělé populace. Je naděje […]
Naši předchůdci trávili většinu dne pohybem. Nám se díky pokroku daří přežívat bez větší fyzické námahy. Sezením trávíme až deset hodin denně, pohyb se pak snažíme dohnat hodinou v posilovně. Naše tělo ale i celkové zdraví tím však velmi trpí. Jak by tedy měl vypadat ideální den pro zdraví? To popsali ve svém výzkumu australští […]
Nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul plní obrovské množství funkcí. Je tekutým prostředím pro krvinky, transportuje vstřebané živiny nebo zabezpečuje imunitu. Plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá zejména k výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení a očkovacích látek, nebo se podává přímo pacientům při zástavě krvácení či popáleninách. Její […]
Vědecký výzkum v oblasti reprodukce a metabolismu přinesl fascinující nové poznatky o energetických nákladech těhotenství u lidí, které byly dosud výrazně podceňovány. Nová studie odhalila, že energetické nároky lidského těhotenství dosahují téměř 50 000 kalorií, což je mnohem více, než se dosud předpokládalo. Tento objev, publikovaný v časopise Science, přináší nový pohled na náročnost těhotenství […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz