Vědci z univerzity v britském Lincolnu přišli s překvapivým zjištěním. Zatímco až dosud bylo aportování přisuzováno výhradně psům, údajně není cizí ani kočkám…
Přestože se jejich domestikace a přirozené chování liší, mají psi a kočky mnoho společného. Například jsou zdatnými predátory, kteří žijí společně s lidmi, s nimiž si vychutnávají zábavné chvíle. To ale není všechno… V nejnovější studii totiž britští odborníci došli k závěru, že 40,9 % z 8224 zkoumaných koček a 77,8 % ze 73 724 psů „někdy, obvykle nebo vždy“ aportovaly.
Hlavně spontánně
Odborníci navázali na výzkum z roku 2023, ve kterém bylo zkoumáno 924 koček. A zjistili, že se u všech objevily některé klíčové charakteristiky aportování. Domácí mazlíčci svým majitelům nosili zpět nejrůznější předměty – ať už šlo o hračky, propisky, víčka od lahví nebo papírové kuličky.
Kočky však k aportování ve většině případů nikdo netrénoval, chovaly se tak zcela spontánně. Zároveň preferovaly, aby hru započaly samy a pokračovaly v ní častěji, když hračku přinesly zpět svému páníčkovi, než když ji sám hodil.
Ulovit a odnést
Britský tým si tedy položil otázku, proč některé kočky aportují častěji než jiné. U psů je totiž tato forma zábavy jednou z nejběžnějších, jelikož mnoho psích plemen lidé vyšlechtili speciálně k tomu, aby pomáhali při lovu a přinášeli kořist.
Co oba druhy šelem spojuje, je skutečnost, že po zabití si úlovek odnesou, což může částečně vysvětlovat původ tohoto návyku.
Tak které?
Z výsledků vyplynulo, že jak v případě psů, tak koček nejčastěji aportují samci. Stáří a zdravotní problémy naopak pravděpodobnost, že by si zvířata takto hrála snižovaly.
Z kočičích plemen nejčastěji aportovaly siamské, tonkinské, barmské a bengálské kočky – což pravděpodobně souvisí s jejich aktivitou. Čím více kočky běhaly, skákaly a iniciovaly hru s páníčky, tím častěji aportovaly.