Domů     Příroda
Lidské nemoci ohrožují (nejen) šimpanze a gorily
Veronika Tyrková 28.8.2024
FOTO: Unsplash

Pro africké gorily a šimpanze dnes už nejsou hlavní hrozbou pytláci. Větší riziko paradoxně představují kýchající turisti a školní děti. Běžná lidská nachlazení totiž bývají pro lidoopy smrtelná..

Slavná bioložka Jane Goodallová si všimla už v počátcích svých výzkumů, že šimpanzi trpí poměrně často rýmou a kašlem. Už tehdy tušila, že zdrojem nákazy, a to nejen rýmy, mohou být nemocní lidé.

Tato domněnka se jí bohužel definitivně potvrdila v roce 1966. V Národním parku Gombe v Tanzanii, kde působila, se u šimpanzů objevila dětská přenosná obrna. Zdroj nebylo třeba hledat, nemoc řádila v nedaleké vesnici.

Jane Goodallová usoudila, že když funguje stejný způsob přenosu jako u lidí, tak může zabrat i stejná prevence. Šimpanzům proto připravila banány, do kterých skryla vakcíny. S největší pravděpodobností tak zachránila mnoho zvířat, závažná forma dětské přenosné obrny nakonec postihla „jen“ 12 šimpanzů.

Přesto se na ni snesla vlna rozčílené kritiky. Od té doby se ale mnohé změnilo. Pro volně žijící šimpanze a gorily bohužel k horšímu, a tak se začalo vážně diskutovat o možnostech jejich vakcinace proti různým chorobám přenosným od lidí.

Lidoopi jsou totiž kromě dětské přenosné obrny velmi náchylní i ke spalničkám, tuberkulóze, ebole, chřipce, pneumokokům a dalším respiračním onemocněním. Odhaduje se, že právě infekční nemoci jsou v současnosti hlavní příčinou poklesu stavů šimpanzů a goril.

Jsme si příliš podobní

I když už vědci zaznamenali lidská onemocnění také u jiných živočišných druhů, například tuberkulózu u slonů indických nebo chřipku u gepardů, přesto se nákazy zdaleka nejčastěji přenášejí na lidoopy.

Významná ugandská veterinářka Gladys Kalema-Zikusoka to vysvětluje blízkou podobností. Šimpanzi a gorily sdílejí s lidmi nejen mnohé biologické rysy, ale i 98 % genetické informace. Aby se situace dál nezhoršovala, je třeba výzkum a cílená opatření.

Proto se Kalema-Zikusoka podílela na založení neziskové organizace Conservation Through Public Health. Jejím cílem je právě boj s reverzními zoonózami, jak se nemoci přenášené z lidí na zvířata označují.

Kromě monitorování stavu goril horských a dalších druhů se organizace zaměřuje i na zlepšení zdraví lidí žijících v blízkosti lidoopů.

U lidí rýma, u zvířat zápal plic

Podobný cíl jako Gladys Kalema-Zikusoka si dal i profesor veterinární epidemiologie Tony Goldberg z Wisconsinské univerzity v Madisonu. V roce 2017 se zabýval záhadnou epidemií těžkých zápalů plic, která řádila mezi šimpanzi v ugandském Národním parku Kibale.

Nikdo nevěděl, co je způsobuje. Mohla to být ebola, která decimuje populace šimpanzů a goril už od 90. let minulého století, ale také jiný patogen. Goldberg pro odhalení příčiny potřeboval provést pitvu čerstvě uhynulého jedince.

Jenže přesně to se v rozlehlé divoké krajině deštných lesů s horskými oblastmi snáze řeklo, než udělalo. A tak nezbývalo, než trpělivě čekat, než se ozvali stopaři s nálezem. Našli šimpanzí samici, která nedávno uhynula v odlehlé části národního parku.

Goldberg s kolegy vyrazili na místo a odebrali vzorky tkání. Laboratorní testování pak ukázalo, že šimpanzici zabil lidský metapneumovirus. To je velmi běžný vir, který u lidí způsobuje lehká nachlazení.

Jenže pro šimpanze je pohromou, vede k těžkým zápalům plic s vysokou mírou úmrtnosti.

Nebezpečné patogeny

Odhalení příčiny epidemií v Kibale přitom nepředstavovalo žádný přelomový objev, lidský metapneumovirus je jako zabiják šimpanzů a jeden z největších problémů v severozápadní oblasti Kibale známý už delší dobu.

Navíc neohrožuje zvířata pouze v Ugandě, ale v celé Africe. Dokládá to například studie z roku 2008 z Pobřeží slonoviny, kde tým z Institutu Roberta Kocha monitoroval nákazy šimpanzů. Vědcům se tehdy povedlo přijít s prvním přímým důkazem přenosu lidských metapneumovirů a dalších respiračních virů na šimpanze.

Byly to stejné viry, které tehdy způsobovaly celosvětové vlny pandemií u lidí. Záhy se pak začaly vršit důkazy o přenosech dalších lidských infekcí na zvířata. Byly to chřipkové viry, zlaté stafylokoky, bakterie Streptococcus pneumoniae (vyvolávají zápaly plic a meningitidy), původce spalniček, různé bakterie způsobující střevní infekce a mnohé další patogeny.

Více se dočtete v čísle 9/2024. 

Autorka: Kateřina Pavelcová

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz