Domů     Historie
V Turecku byl objeven 2 400 let starý zlatý poklad
Martin Janda 4.8.2024

Je konec pátého století př. n. l. a žoldnéřský voják klečí ve svém skromném příbytku, přičemž kope díru do hliněné podlahy. Do této díry uloží džbánek, zvaný olpe, a zasype jej hlínou. V olpe se nacházejí jeho úspory v podobě desítkek zlatých mincí známých jako dariky, přičemž každá z nich odpovídá měsíčnímu platu..

Voják však zřejmě zažije něco neblahého a ke svému pokladu se již nikdy nevrátí. Tento scénář je jedním z několika, které navrhl archeolog z Michiganské univerzity Christopher Ratté, aby vysvětlil nález, který se svým výzkumným týmem nedávno objevil v ruinách starověkého města Notion v dnešním Turecku.

Při vykopávkách pod nádvořím domu ze třetího století př. n. l. našli archeologové pozůstatky staršího obydlí. „Mince byly zakopány v rohu starší budovy,“ uvedl Ratté.

Dariky se používaly především k placení žoldnéřských vojáků. Archeolog z Oxfordské univerzity Andrew Meadows, který se projektu neúčastnil, uvedl, že o žádném podobném nálezu v Malé Asii neví. „Jedná se o nález nejvyšší důležitosti,“ řekl.

„Archeologický kontext tohoto pokladu nám pomůže zpřesnit chronologii achajmenovské zlaté mincovny.“.

Archeologické naleziště v Notionu se rozkládá na 300 metrech čtverečních na vrcholku výběžku v západní Anatolii, v pohraniční oblasti mezi Asií a Evropou. Žila zde jedna z řecky mluvících komunit, které se v této oblasti objevily během prvního tisíciletí př.

n. l., pravděpodobně v důsledku migrace přes Egejské moře. K uložení a ztrátě pokladu v Notionu došlo v době válek, nejistoty a mocenských machinací na sporném pohraničním území.

Anatolie je kolébkou prvních státních mincí západního světa, které vytvořil mořský národ zvaný Lýdové. Král Alyattes standardizoval váhu a design lýdské mince, která se od roku 610 př. n. l. razila z elektrumu, přirozeně se vyskytující slitiny zlata a stříbra.

Jeho synovi a následníkovi, Kroisovi, je pak přičítána ražba prvních pravých zlatých mincí, tzv. kroiseidů. Výraz „bohatý jako Kroisos“ odkazuje na jeho obrovské bohatství a na přepych Lýdie za jeho vlády.

V roce 546 př. n. l. byla celá oblast známá jako Iónie dobyta Achajmenovskou perskou říší. Přestože byl Kroisos poražen v bitvě Kýrem Velikým, jeho zlatý měnový systém přetrval. Peršané pokračovali ve výrobě kroiseidů, dokud nezavedli vlastní bimetalický měnový systém, sestávající ze stříbrných mincí nazývaných sigloi a zlatých mincí známých jako dariky – název odvozený buď od Dáreia I., který vládl perské říši v letech 522 až 486 př.

n. l., nebo od dari-, kořene staroperského slova pro zlato.

Podle řeckého historika Thúkýdida v roce 427 př. n. l. zaútočil athénský generál Paches na oddíl properských žoldnéřů v Notionu a jejich velitele nalákal do pasti a pak je bez milosti zabil. Peršané byli poté vyhnáni a Notion byl reorganizován pod athénským dohledem.

O dvě desetiletí později se u pobřeží Notionu odehrála rozhodující námořní bitva peloponéské války mezi Athénami a Spartou. Ratté uvedl, že zlatý poklad mohl být spojen s událostmi roku 427 př. n. l. nebo s pozdější athénskou evakuací Notionu.

„Je však možné, že nebyl spojen ani s jednou z těchto dramatických událostí,“ řekl, „ale jedná se prostě úspory veteránského žoldnéřského vojáka v době a místě, kde si žoldnéři mohli vydělat hodně peněz, pokud byli ochotni riskovat životy.“ Mnoho Řeků bojovalo za perskou říši, včetně athénského historika Xenofónta, který byl aktivním žoldnéřem pro perského krále Kýra Mladšího v letech 401 až 400 př.

n. l. – ve stejné době, kdy byl poklad v Notionu ukryt.

V roce 387 př. n. l. byl Notion a další města Iónie znovu začleněny do perské říše. Zůstaly perskými državami až do dobytí oblasti Alexandrem Velikým v roce 334 př. n. l., kdy výroba dariků rychle klesla. Alexandr a jeho bezprostřední nástupci nechali mnoho stávajících zlatých mincí roztavit a přetavit na mince s jejich vlastními obrazy, což činí dariky vzácnými i dnes.

Foto: Michiganská univerzita

Související články
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz