Domů     Ostatní
Dají se viry považovat za živé? A kde je hranice?
Veronika Tyrková 24.7.2024
FOTO: Unsplash

„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy.

Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. Ovšem o pravosti tohoto tvrzení to nevypovídá vůbec nic..

S otázkou živosti virů to není tak jednoduché. Debata o ní se vede několik desítek let a stále bez zdárného konce. Objevy posledních 20 let ale do debaty vnáší několik důležitých poznatků.

Co znamená býti virem

Ať už jsou nebo nejsou viry živé, jedno je jisté – jsou nejúspěšnějšími stvořeními na planetě. Na Zemi existuje 1030 virů které, kdybychom vyskládali do řady vedle sebe, by se natáhly na délku 100 milionů světelných let!

Což je pro představu 500krát šířka naší galaxie. Také je důležité zmínit, že zabijí globálně triliony organismů denně. Přesto, že jsou viry docela různorodé, všechny sdílejí několik společných znaků.

Charakterizuje je hlavně to, že nesou některý typ genetické informace obalenou proteinovým kabátem, tedy kapsidem. Bez metabolismu, způsobu samostatného pohybu a bez ambicí se vznášejí prostředím ve víře, že narazí na vhodného hostitele, kterého by mohly využít k reprodukci.

Definice životnosti

Co je zprvu vyčleňuje ze živých organismů je fakt, že se mohou množit jen za pomoci hostitelské buňky. Kromě toho nemají ani prostředky k samostatnému pohybu, i když existují výjimky v podobě některých virů rostlin, které si skrze zdroje hostitelské buňky produkují některé proteiny pohybu.

Na druhou stranu, i když potřebují buňku k množení, pořád to je funkční způsob, jak se rozmnožit. Také vynikají důležitým atributem živých organismů, a to tím, že stejně jako oni, i viry podléhají evoluci a vyvíjejí se.

Objev obřích virů

V roce 2003 byl poprvé v amébě Acanthamoeba polyphaga určen zástupce nové, dosud přehlížené skupiny virů. Jednalo se o mimivirus (APMV) patřící do skupiny virů, kterým se přezdívá obří viry neboli megaviry.

Vzorek byl odebrán z vodní věže ve Spojeném království. Původně byly díky jejich velikosti mylně určeny v roce 1992 jako bakterie nebo malá archea. Nikoho totiž nenapadlo, že by virus mohl být tak velký, že by byl pozorovatelný pod světelným mikroskopem.

Až po 10 letech byl určen jako virus a pojmenován “mimivirus“ podle toho, že napodobuje (mimikuje) mikroby. Až do jeho objevu se velikost všech známých virů pohybovala maximálně do 200 nm, ale obří viry jsou dvakrát větší.

Byly tak dlouho přehlíženy nejen proto, že nikoho nenapadlo, že by mohly být obecně tak velké, ale i proto, že v experimentech při separaci viru ze vzorku byly díky své velikosti vyfiltrovány. Poté, co vědci už věděli „co hledat“, se nalézaly obří viry všude, včetně řek, jezer, střev prasat nebo ústní dutiny lidí.

Ve všech těchto místech ovšem musejí být přítomné jednobuněčné organismy, často améby, které mohou obří viry infikovat.

Více se dočtete v čísle 8/2024.

Autorka: Marika Davídková

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz