Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se nevzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru, vysílala poslední půlrok jen nesrozumitelné „blábolení“.
Poslední sbohem se ale nekonalo, inženýrům NASA se opět povedlo krizi zažehnat..
Dvojice sond mise Voyager, každá o velikosti starého Wolkswagenu Brouk, opustily Zemi 15 dní po sobě v létě 1977. Nyní mají opět naději, že za tři roky a tři měsíce oslaví své padesátileté výročí.
Paměť selhává
Nepříjemné problémy tým Voyageru 1 řešil už od listopadu loňského roku. Jak uvedla Doddová: „Je to nejvážnější problém, který jsme měli za dobu, co jsem vedoucí projektu [od roku 2010, pozn. red.], a je to děsivé, protože ztrácíte kontakt se sondou.“ Konverzaci v binárním kódu, obvyklý řetězec jedniček a nul, vystřídalo nesrozumitelné blábolení.
Jak se technikům podařilo zjistit, zdrojem problému je část poškozené paměti v jednom z palubních počítačů, konkrétně subsystému letových dat (FDS). Panuje podezření z nefunkčnosti čipu zodpovědného za ukládání části paměti FDS. V důsledku toho sonda přišla o schopnost odesílat technická a vědecká data zpátky na Zemi.
Umění udržet se při životě
Zda závadu způsobil zásah vysokoenergetické kosmické částice, nebo se po desetiletích fungování jednoduše opotřeboval, není jasné. Jisté naopak je, že oprava nebude jednoduchá. „Představte si, že se snažíte oživit zaseknutý stolní počítač se zamrzlou obrazovkou:
nevidíte kurzor, každý vstup s sebou nese několikadenní zpoždění a mohl by poškodit vzácný artefakt, který je vzdálený miliardy kilometrů,“ shrnula autorka Nadia Drakeová, jejíž rodiče se v 70. letech podíleli na přípravě Zlatých desek s poselstvím od lidstva, které obě sondy mise nesou na palubě.
Po měsících nejistoty ovšem mohli inženýři NASA začít 20. dubna slavit. Poté, co postižený kód umístili na jiná místa v paměti FDS, obdrželi od Voyageru první srozumitelnou zprávu za půl roku. Výhled na obnovení dodávky vědeckých dat je nyní už mnohem optimističtější.
Více o misi Voyager se dočtete v čísle 6/2024, které vyjde 16. května.