Domů     Objevy
Vzácná fosilie je podvod
Veronika Tyrková 17.4.2024
FOTO: Ghedo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vědci poprvé prozkoumali nejmodernější technologií. O překvapení nebylo nouze – a nepatřila vždy k nejpříjemnějším..

Už od svého objevu v Itálii roku 1931 představovala fosilie malé ještěrky záhadu. Skládala se jen z velmi mála kostí, zato značné části kůže. Zachovalé měkké tkáně nejsou u fosilií neznámé a občas se objeví i mumifikovaní dinosauři, jsou ale extrémně vzácné. Tridentinosaurus antiquus, jak zkamenělinu pojmenovali, byl ještě neobvyklejší.

Záhada se rozplétá

Předpokládalo se, že jeho kůže prošla karbonizací. To je proces, ke kterému běžně dochází pouze u rostlinných fosilií, kdy se rostlinné tkáně přemění na tenkou a křehkou vrstvu uhlíku. Žádné zvláštní podezření ale zatím paleontologové nepojali, protože tridentinosaurus byl koneckonců nalezen mezi karbonizovanými rostlinami.

Dlouhá léta zůstával exemplář uchováván v italském muzeu. Autoři studie publikované 15. února v časopise Palaeontology se ovšem jako první rozhodli použít minimálně destruktivní technologii, pomocí které chtěli odhalit více informací o jeho životě.

Pochybnosti vyvstaly už při vystavení tridentinosaura a zkamenělé rostliny, nalezené v jeho blízkosti, UV světlu. Zatímco rostlina zůstala neměnná, obrys plaza začal fluoreskovat.

Umělecká invence

To vědce zarazilo, zkamenělá měkká tkáň obvykle nefluoreskuje, což se nedá říci například o některých nátěrech. Nátěry zkamenělin laky nebo lazurou byly v minulosti obvyklé a někdy jsou stále nezbytné pro uchování zkamenělého exempláře v muzejních vitrínách.

Tým proto doufal, že pod vrstvou barvy najde původní měkké tkáně stále v dobrém stavu – ovšem marně. „Analyzovali jsme mnoho vzorků z různých částí těla zvířete, takže jsme si jisti, že se bohužel nezachovala žádná stopa původní měkké tkáně,“ shrnula hlavní autorka studie, paleobioložka Valentina Rossi z irské Univerzity College Cork.

Jak se ukázalo, kolem skutečných, špatně zachovaných stehenních a holenních kostí byl uměle domalován obrys a natřen průmyslově vyráběným černým pigmentem, získávaným ze zuhelnatělých zvířecích kostí.

Zcela původní na celé fosilii je tak pouze několik kostí zadních končetin a drobné kostní šupiny, tzv. osteodermy.

Pachatel neznámý

Že by šlo o záměr ale Rossi nepředpokládá. Dodatečné vyřezávání a natírání mohlo být spíše špatnou přípravou fosilie v minulých letech než naprostým podvrhem, jako je tomu například u Piltdownského člověka.

„Skoro to vypadá, jako by ten člověk viděl odhalené nohy a pak si řekl: ‚Dobře, pokud jsou to zadní končetiny ještěra, když půjdu tudy, měl bych najít něco dalšího,‘“ uvedla Rossi.

Navzdory svému zjištění ponechává nová studie mnoho nezodpovězených otázek, včetně identity tvora. Kosti T. antiquus jsou špatně zachovalé a chybí jim diagnostické znaky, které by vědcům umožnily porovnat ho s jinými druhy.

Přítomnost osteodermů nicméně vede Rossi a její tým k domněnce, že se skutečně mohlo jedna to nějaký druh plaza.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz