Domů     Historie
Vědci přišli na trik, díky kterému odolávají římské stavby tak dobře zubu času
Zdroj: WikiCommons by Matthias Süßen

Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci.

To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat….

Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. Po výbuchu sopky zůstaly ruiny města pro lidstvo dlouho skryté pod silnými vrstvami vulkanického popela, penzy a pyroklasického sedimentu, které dokonale zakonzervovaly budovy i předměty.

Jeho znovuobjevení vyvolalo v Evropě kulturní šok a změnu dosavadního pohledu na antickou kulturu, protože v Pompejích bylo doslova všudypřítomné erotické umění.

Římané používali horké vápno

Zakonzervované budovy nicméně rovněž umožnily archeologům zkoumání římských staveb. V domech, které byly v době erupce sopky v rekonstrukci, se mohli seznámit s pomůckami, které při stavbě domů římští stavitelé používali, stejně jako se stavebními postupy, které byly na jihu Itálie, stejně jako v Římě, v prvním století našeho letopočtu běžné.

Již dříve existovaly domněnky, že Římané používali při stavbě domů horké vápno. Nynější výzkum to potvrdil.

Výzkumu se zúčastnili i experti z Massachusettského technologického institutu (MIT), kteří podobné zkoumání vedli ve spolupráci s odborníky z Harvardovy univerzity a výzkumných středisek v Itálii a Švýcarsku již loni.

V čele výzkumu tehdy stál Admir Masic z MIT, který se svým týmem studoval mikrostrukturu římského betonu, pocházejícího z lokality Privernum ve střední Itálii. Zajímali se o milimetrové kousky jasně bílého zbarvení, známé jako vápnité klastické částice (anglicky lime clasts), které se nacházejí v antickém římském betonu, ale v moderních betonech nikoliv.

Zdroj: WikiCommons by Paul Vlaar

Klastry mění vlastnosti betonu

Odborníci je dříve považovali za produkt nedbalého míchání, ovšem Masticův tým odhalil, že je tvoří uhličitan vápenatý a že vznikly za velmi vysoké teploty. Římští zedníci zřejmě míchali vápno se sopečným popelem a směs pak zalili vodou.

Následně ji zahřáli na vysokou teplotu, díky čemuž v betonu vzniknou látky a struktury s příznivými vlastnostmi, které by jinak nevznikly. Zároveň dochází k podstatnému urychlení tvrdnutí betonu a tím i celé stavby.

Tvorba klastrů má zá následek, že výsledná malta a beton mají samozacelující se schopnosti. Díky tomu mohou dlouho odolávat opotřebení. Jejich přítomnost ve zdech rozestavěných domů v Pompejích dokazuje, že tak zvané horké míchání vápna bylo v tomto antickém městě běžnou záležitostí, stejně jako ve zbytku říše.

Na omítku pak v Pompejích používali podle slov šéfa zdejšího archeologického parku Gabriela Zuchtriegela vápno hašené: „Výsledky, které vyplývají z průzkumu, svědčí o používání nehašeného vápna při stavbě zdí v Pompejích.“.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz