Domů     Medicína
Geneticky modifikované viry by mohly léčit leukémii
Zdroj: WikiCommons by Ed Uthman

Leukémie neboli rakovina krve se léčí pomocí chemoterapie. Když se však nemoc vrátí, je třeba silnějšího kalibru, který představuje tak zvaná CAR-T terapie. Ta je však na míru a drahá. Proto se lékaři pokoušejí vyvinout postup, který by ji učinil univerzálnější..

Když se při leukémii „zblázní“ B-lymfocyty, buňky imunitního systému, zahájí lékaři léčbu pomocí chemoterapie. Když se dříve u pacienta rakovina vrátila, bylo potřeba s ní bojovat prostřednictvím ještě drastičtější chemoterapie.

Pokud nezabrala, byli lékaři bezmocní, než se objevila tak zvaná CAR-T terapie. Její název vznikl spojením zkratky pro chimerický antigenový receptor a označení pro T-lymfocyty, další buňky imunitního systému.

Pomocí CAR-T terapie byli první pacienti vyléčeni z leukémie už před více než deseti lety. Spočívá v tom, že lékaři odeberou nemocnému jeho T-lymfocyty, které selhaly, když nezahubily rakovinou zasažené B-lymfocyty.

V laboratorních podmínkách do nich vnesou gen, podle kterého se vytváří speciální bílkovina. Ta se objeví na povrchu T-lymfocytů a promění je ve smrtící zbraň zacílenou na leukemické B-lymfocyty. Zahubí je a díky tomu se pacient uzdraví.

CAR-T terapie si poradí s leukémií

Největší výhodou CAR-T terapie je, že po ní ve většině případů již nedojde k návratu onemocnění. Největších úspěchů s ní lékaři dosahují právě u leukémie, u dalších nádorů, jako jsou nádory slinivky břišní, střev či prsu, již tak úspěšná není, ale vědci se to snaží změnit.

Problémem CAR-T terapie je, že musí být připravena pro každého pacienta zvlášť, tak zvaně na míru. Náročná je i úprava dědičné informace buněk, která navíc vyjde na 300 až 400 tisíc dolarů pro jednoho člověka.

Zdroj: DALL-E

Podle lékařů by velký pokrok znamenaly univerzální T-lymfocyty, které by bylo možné využít pro kohokoliv. Jejich vývoj je však zatím v plenkách. Na konci loňského roku ale přišly hned dva týmy s jiným přístupem k CAR-T terapii, který vychází z nápadu vyrobit geneticky upravené T-lymfocyty přímo v organismu nemocného, a to s využitím geneticky upravených virů. Ty cílí jen na T-lymfocyty a jiných buněk v těle si nevšímají.

Genetická léčba budoucnosti

Příznivé výsledky ověřovacích pokusů prezentovala biotechnologická společnost Interius Bio Therapeuticus z Filadelfie, která dělala pokusy s lentiviry, mezi které patří i virus HIV, stejně jako společnost Umoja Biopharma ze Seattlu.

Testovaným zvířatům (myším a opicím) byl do krevního oběhu vpraven upravený virus, který pronikne do nitra T-lymfocytů a zajistí v nich tvorbu chimérického antigenového receptoru. Takto pozměněné T-lymfocyty se pak pustí do boje s rakovinou.

Společnosti Interius se u 15 ze 16 testovaných zvířat podařilo snížit počty zhoubných B-lymfocytů na čtvrtinu.

Léčba těmito novými geneticky modifikovanými viry by byla mnohem jednodušší než tradičními postupy při CAR-T terapii. Jestli však také levnější není vůbec jisté. Genové terapie využívající geneticky upravené viry totiž patří k nejdražším lékům světa.

Například genová terapie Hemgenix, která slouží k léčbě hemofilie, stojí 3,5 milionu dolarů, preparát Zogensma pro léčbu spinální svalové atrofie pak milion dolarů.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz