Domů     Zajímavosti
Návštěvy platformy X přispívají k negativním emocím
Zdroj: Freepik

Má pověst jedné z nejnavštěvovanějších sociálních sítí. S každým dalším přečteným příspěvkem však podle výzkumu vědců z Torontské univerzity naše psychika značně trpí.

Autoři studie, která byla publikována v časopise Communications Psychology zjistili, že přihlášení na sociální síť X (dříve známé jako Twitter) sice u některých uživatelů vedlo k většímu pocitu sounáležitosti, zároveň ale bylo spojené s prakticky okamžitým poklesem pozitivních emocí.

Od vzteku k nudě

Co naopak výrazně stouplo byly negativní emoce, a překvapivě také nuda. „Nenašli jsme vůbec žádné pozitivní účinky na duševní pohodu,“ okomentovala výsledky Victória Oldemburgo de Mellová, která se na studii podílela.

„I když některé z činností, které lidé dělali, jim dávaly pocit, že k sobě více patří, neprojevilo se to pak ve zvýšených pozitivních emocích,“ dodala.

Výsledek? Konzistentní!

V rámci odborné práce sledovali odborníci na území USA emoce 252 uživatelů sítě X, s cílem nalézt odpověď na otázku, jak na ně oblíbená platforma působí. Přestože účastníci studie byli demograficky různorodí, výsledná zjištění byla konzistentní bez ohledu na věk, etnickou příslušnost nebo jiné faktory.

Cesta k (ne)pohodě

Jedinci, kteří uvedli, že sociální síť využívají jako způsob, jak uniknout svým problémům, dosáhli nižšího skóre psychické pohody. Stačilo pár příspěvků, aby se cítili naštvanější a nešťastnější. Častější návštěvníci se také v průměru více nudili a byli osamělejší.

„Odpovídá to i mým zkušenostem. Sociální média otevírám, když jsem zrovna frustrovaná,“ vysvětluje závěry Oldemburgo de Mellová. „Když tam už jdu s tímhle postojem, je jasné, že důsledky budou horší, protože už mám nějaký problém,“ dodala.

V okamžiku, kdy byla cílem návštěvy sociální interakce, měli uživatelé tendenci nejen na jednotlivé příspěvky odpovídat, ale také navštěvovat vybrané profily.

Související články
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
Tuto otázku si položili vědci z Friedrich Alexander Universität v Německu a hledali na ni odpověď. Zkoumání podrobili chemikálie obsažené v tělesném pachu, jejichž koncentrace se liší u kojenců a dospívajících. Malé děti voní rodičům příjemně, jako květiny, zato při zachycení tělesného pachu puberťáků, kteří nepoužili deodorant, sebou nejeden rodič trhne a nakrčí nos. V […]
Necelých 100 dní do XVII. všesokolského sletu, největší sportovně-společensky-kulturní události roku na našem území, Česká obec sokolská oficiálně oznámila spuštění prodeje vstupenek na hromadné skladby. V rozmezí 200 až 700 korun na den budou k zakoupení od 1. dubna a očekává se, že se hlediště Fortuna Areny zcela zaplní. Ulicemi Prahy už teď jezdí speciální sletová tramvaj […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz