Domů     Technika
„Zpráva“ v lahvi odstartuje vstříc vesmíru
Zdroj: NASA

Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi..

Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či zkoumání atmosféry měsíce.

Inspirace minulostí

Aby byla technologie chráněna před silnou radiací bude ukryta v odolném kovovém pouzdru, které bude uzavřené stejně pevným trojúhelníkovým panelem.

Jeho finální podoba byla zveřejněna v polovině března, kdy bylo rovněž oznámeno, že kromě ochranné funkce bude také nositelem speciálního poselství podobného tomu, jaké nesly sondy Voyager.

Zatímco předchozí zprávy však byly určené případným inteligentním adresátům mimo Sluneční soustavu, tato by měla oslovit právě ty, které žijí v ní.

Hustě popsaná

Deska vyrobená z tantalu měří 18 krát 28 centimetrů, přičemž na ni odborníci z NASA umístili hned pět unikátních prvků – báseň americké básnířky Ady Limónové, portrét vědce Rona Greeleyho spojeného s objevováním Europy, obrys lahve a dvě sdělení související s organizací SETI pátrající po mimozemském životě.

Konkrétně jde o slavnou Drakeovu rovnici a frekvence považované za ideální pro mezihvězdnou komunikaci – neboli návod, na jaké frekvenci by na planetu Zemí mohli potenciální nálezci vzkazu odeslat odpověď.

Užitečné „doplňky“

Na vnější část desky byla umístěna grafika zdůrazňující spojení lidstva s Europou. Obsahuje rovněž nahrávky slova „voda“ namluveného ve 103 jazycích a symbol tohoto živlu v americkém znakovém jazyce.

Související články
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Věda se spojuje, aby byla silnější. Němci to pochopili už před první světovou válkou, když vznikla Společnost Maxe Plancka. V Česku vědecké klastry a interdisciplinární instituce začaly vznikat teprve nedávno, ale výsledky se už dostavují. Svoje interdisciplinární instituce má už každé významnější město, například Praha, Brno, Ostrava. Před devíti lety myšlenka spojit tři vědecká centra […]
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služby a umělou inteligenci prošla oblast ICT zásadní proměnou. Pojďme si posvítit na to, kde všude se ICT technologie využívají.  Co je ICT?  ICT je zkratka pro informační […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz