Domů     Medicína
Geneticky modifikované viry by mohly léčit leukémii
Zdroj: WikiCommons by Ed Uthman

Leukémie neboli rakovina krve se léčí pomocí chemoterapie. Když se však nemoc vrátí, je třeba silnějšího kalibru, který představuje tak zvaná CAR-T terapie. Ta je však na míru a drahá. Proto se lékaři pokoušejí vyvinout postup, který by ji učinil univerzálnější..

Když se při leukémii „zblázní“ B-lymfocyty, buňky imunitního systému, zahájí lékaři léčbu pomocí chemoterapie. Když se dříve u pacienta rakovina vrátila, bylo potřeba s ní bojovat prostřednictvím ještě drastičtější chemoterapie.

Pokud nezabrala, byli lékaři bezmocní, než se objevila tak zvaná CAR-T terapie. Její název vznikl spojením zkratky pro chimerický antigenový receptor a označení pro T-lymfocyty, další buňky imunitního systému.

Pomocí CAR-T terapie byli první pacienti vyléčeni z leukémie už před více než deseti lety. Spočívá v tom, že lékaři odeberou nemocnému jeho T-lymfocyty, které selhaly, když nezahubily rakovinou zasažené B-lymfocyty.

V laboratorních podmínkách do nich vnesou gen, podle kterého se vytváří speciální bílkovina. Ta se objeví na povrchu T-lymfocytů a promění je ve smrtící zbraň zacílenou na leukemické B-lymfocyty. Zahubí je a díky tomu se pacient uzdraví.

CAR-T terapie si poradí s leukémií

Největší výhodou CAR-T terapie je, že po ní ve většině případů již nedojde k návratu onemocnění. Největších úspěchů s ní lékaři dosahují právě u leukémie, u dalších nádorů, jako jsou nádory slinivky břišní, střev či prsu, již tak úspěšná není, ale vědci se to snaží změnit.

Problémem CAR-T terapie je, že musí být připravena pro každého pacienta zvlášť, tak zvaně na míru. Náročná je i úprava dědičné informace buněk, která navíc vyjde na 300 až 400 tisíc dolarů pro jednoho člověka.

Zdroj: DALL-E

Podle lékařů by velký pokrok znamenaly univerzální T-lymfocyty, které by bylo možné využít pro kohokoliv. Jejich vývoj je však zatím v plenkách. Na konci loňského roku ale přišly hned dva týmy s jiným přístupem k CAR-T terapii, který vychází z nápadu vyrobit geneticky upravené T-lymfocyty přímo v organismu nemocného, a to s využitím geneticky upravených virů. Ty cílí jen na T-lymfocyty a jiných buněk v těle si nevšímají.

Genetická léčba budoucnosti

Příznivé výsledky ověřovacích pokusů prezentovala biotechnologická společnost Interius Bio Therapeuticus z Filadelfie, která dělala pokusy s lentiviry, mezi které patří i virus HIV, stejně jako společnost Umoja Biopharma ze Seattlu.

Testovaným zvířatům (myším a opicím) byl do krevního oběhu vpraven upravený virus, který pronikne do nitra T-lymfocytů a zajistí v nich tvorbu chimérického antigenového receptoru. Takto pozměněné T-lymfocyty se pak pustí do boje s rakovinou.

Společnosti Interius se u 15 ze 16 testovaných zvířat podařilo snížit počty zhoubných B-lymfocytů na čtvrtinu.

Léčba těmito novými geneticky modifikovanými viry by byla mnohem jednodušší než tradičními postupy při CAR-T terapii. Jestli však také levnější není vůbec jisté. Genové terapie využívající geneticky upravené viry totiž patří k nejdražším lékům světa.

Například genová terapie Hemgenix, která slouží k léčbě hemofilie, stojí 3,5 milionu dolarů, preparát Zogensma pro léčbu spinální svalové atrofie pak milion dolarů.

Štítky:
Související články
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz