Domů     Medicína
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
BiVACOR

Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce.

Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům před tím, ti však celou dobu s kovovým srdcem strávili v nemocnici. Australan s ním žil běžným životem….

Srdeční selhání představuje doslova celosvětovou pandemii, kdy ročně postihne asi 26 milionů lidí po celém světě a jeho prevalence roste. U nás se s ním léčí aktuálně zhruba 420 000 pacientů, přičemž pokud se nic nezmění v oblasti prevence, do roku 2040 by to mohlo být až 900 000 osob.

Jako srdeční selhání se označuje stav, kdy srdce nemůže pumpovat krev tak, jak by mělo. To vede jednak k nedostatečnému průtoku krve do životně důležitých orgánů, jako jsou mozek či ledviny, a na druhé straně k přetížení (nahromadění tekutiny) v jiných důležitých částech těla, jako jsou plíce, játra či dolní končetiny.

Umělé srdce během čekání na dárcovské

Nadějí se pro ty, kterým dochází čas při čekání na srdce od dárce, stává implantace totálního umělého srdce (TAH). Revolučním je mezi nimi titanové srdce BiVACOR TAH, vynalezené biomedicínským inženýrem Danielem Timmsem, které v sobě kombinuje technologie rotační pumpy a magnetické levitace (MAGLEV).

Funguje jako kontinuální pumpa s jedinou pohybující se součástkou – rotorem drženým v magnetickém poli na principu magnetické levitace, který generuje pravidelné pulzy do plicního a systémového oběhu.

Bezdotykové zavěšení rotoru čerpadla pomocí magnetické levitace eliminuje mechanické opotřebení uvnitř čerpadla a také minimalizuje poškození krve.

Zařízení je pomocí vodiče vedeného pod kůží připojeno k externímu přenosnému ovladači, který ve dne pohání baterie a v noci může být připojen do sítě. Velikost titanové srdeční náhrady je vhodná pro většinu mužů i žen a pumpa dokáže vyvinout dostatečný výkon, aby umožnila dospělému muži i cvičit.

Umělé srdce BiVACOR je řízeno inteligentním ovladačem, který se přizpůsobuje změnám v aktivitě pacienta a požadavku na srdeční výdej. Je vyrobeno z titanu na základě jeho materiálových vlastnosti vysoké biokompatibility, odolnosti vůči korozi a pevnosti.

Normální život s umělým srdcem

Srdce s magneticky uchyceným rotorem již bylo voperováno šesti pacientům, pěti ve Spojených státech, poslednímu v Austrálii. Prvním byl 58letý muž v posledním stádiu srdečního selhání, který díky titanovému srdci přečkal osm dní do transplantace.

Další čtyři muži s vážným srdečním selháním byli ve věku mezi 45 až 65 lety a na dárcovské srdce nečekali déle než měsíc. U všech byla následná transplantace úspěšná. Poslední pacient se ale lišil, na rozdíl od svých předchůdců, kteří byli po celou dobu používání BiVACOR TAH hospitalizováni v nemocnici, se asi 40letý Australan vydal s titanovým srdcem za její brány a snažil se žít normálním životem.

BiVACOR

Pumpa mu byla implantována v listopadu 2024 při šestihodinové operaci v nemocnici sv. Vincenta v australském Sydney. V únoru nemocnici opustil a byl tak prvním člověkem na světě žijícím s TAH mimo lékařské zařízení.

„Je to neuvěřitelně jednoduché zařízení, prostě ho přišijete k srdečním síním. A pak zacvaknete, opravdu doslova zacvaknete čerpadlo, a pak ho zapnete. To je okamžik, kdy všichni zatají dech – a pak naběhne a prostě funguje,“ popsal titanové srdce chirurg Paul Jansz, který BiVACOR pacientovi voperoval.

„Nejsou zde žádná ložiska, v tomto zařízení není nic, co by mohlo selhat,“ vysvětluje Jansz.

Podpora pro pacienty se srdečním selháním

Pacient s titanovým srdcem následně přečkal 100 dní, než mu bylo začátkem března 2025 úspěšně voperováno srdce od dárce. Podle vyjádření nemocnice, společnosti BiVACOR, stojící za umělým srdcem, a Monashovy univerzity se pacient dobře zotavuje.

Implantát australského pacienta byl prvním v programu Artificial Heart Frontiers (Hranice umělého srdce) melbournské Monashovy univerzity. Cílem iniciativy za 50 milionů australských dolarů (asi 724 milionů korun) je vyvinout a dostat na trh tři zařízení pro pacienty se srdečním selháním.

„Společnost BiVACOR vylepšila své titanové srdce, aby se snížilo riziko jeho selhání,“ říká William Cohn, srdeční chirurg z Texas Heart Institute a hlavní lékař v BiVACOR. Díky tomu mohlo být pacientem využíváno i mimo nemocnici.

Na základě tohoto úspěch schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) rozšíření studie na dalších 15 jedinců. Zatím byl BiVACOR vždy použit jako dočasné opatření, než bylo k dispozici dárcovské srdce.

Někteří kardiologové se však domnívají, že by se do budoucna mohl stát trvalou volbou pro lidi, kteří nemají nárok na transplantaci kvůli svému věku nebo jiným zdravotním podmínkám.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 6/2025, které vyšlo 15. května 2025.

Zdroj: Nature

Foto: BiVACOR
Zdroje informací: Nature, BiVACOR
Štítky:
Související články
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu.   Na otázku, jaký je její recept […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz