Domů     Příroda
Vědci potvrdili kolektivní „vidění“ u afrických elektrických ryb
Zdroj: Sawtell lab

Odborníci z Kolumbijské univerzity přinesli důkazy o tom, že rypouni Petersovi jsou schopní, zřejmě jako jediné ryby na světě, sdílet mezi sebou informace, týkající se jejich smyslového vnímání.

To jim pomáhá najít potravu a přátele, stejně jako identifikovat nepřátele, a díky tomu snáze přežít..

Rypoun Petersův je sladkovodní ryba, vyskytující se v povodí afrických řek Niger a Kongo, nalézt ji tak lze ve Středoafrické republice, Angole, Kamerunu, Nigérii, Zambii a v dalších státech Afriky. Žije v blízkosti dna ve vodách o teplotě 22 až 28 °C. Měří asi 35 centimetrů a dožívá se 6 až 10 let.

V temných a kalných vodách ji příliš nepomáhá zrak, a tak se orientuje pomocí elektrických výbojů. Slabé elektrické pole generuje pomocí elektrického orgánu v ocasu, který je tvořen specializovanými buňkami, zvanými elektrocyty.

Aktivní elektrolokace

Výběžek na hlavě, podle kterého získal rypoun své jméno, není nos, ale citlivé prodloužení úst, které ryba využívá k sebeobraně, komunikaci i navigaci, stejně jako k vyhledávání potravy, především červů.

Tento orgán je pokryt elektroreceptory, jež jsou umístěny rovněž v jeho kůži, pomocí kterých vnímá změny v elektrickém poli způsobené přítomností jiných objektů. Jedná se o tak zvanou aktivní elektrolokaci, která pomáhá rybě s orientací v prostoru.

Zdroj: WikiCommons

V článku publikovaném ve vědeckém časopise Nature došli Nathaniel Sawtell, hlavní výzkumník na Columbia’s Zuckerman Institute a profesor neurovědy na kolumbijské Vagelos College of Physicians and Surgeons, a postdoktorandský výzkumný pracovník Federico Pedraja, na základě zkoumání chování rypouše Petersonova, k závěru, že tyto ryby jsou mezi sebou schopny sdílet informace získané prostřednictvím smyslového snímání.

Vidím, co vidíš

Výzkumníci to přirovnávají k situaci, jako kdyby každý člen basketbalového týmu viděl nejen to, co zachytily jeho vlastní oči, ale i to co vidí všichni jeho spoluhráči. A právě něčeho takového jsou úzce propojené skupiny rypoušů Petersonových schopny.

Zřejmě jim to poskytuje výhodu při lovu i obraně před nepřáteli. Doktor Sawtell k tomu říká: „Ve strojírenství je běžné, že skupiny vysílačů a přijímačů spolupracují na zlepšení snímání, například v sonaru a radaru.

Ukázali jsme, že něco podobného se může odehrávat i ve skupinách ryb, které vnímají své prostředí pomocí elektrických impulsů. Zdá se, že tyto ryby mohou „vidět“ mnohem lépe v malých skupinách.“.

Záznamy v části mozku, která se zaměřuje na elektrosenzorický systém, ukázaly, že ryby reagují jak na své vlastní elektrické výboje, tak na vnější elektrické signály od jiných elektrických ryb, případně na laboratorně generované napodobeniny těchto signálů.

„Naše práce naznačuje, že ve skupině tří ryb by každá obdržela tři různé ‚elektrické pohledy‘ na stejnou scénu prakticky ve stejnou dobu,“ vysvětluje doktor Sawtell. „Tyto ryby mají jeden z největších poměrů hmotnosti mozku k tělu ze všech zvířat na planetě,“ dodává Sawtell, „možná jsou tyto obrovské mozky potřebné pro rychlé a vysoce sofistikované sociální cítění a kolektivní chování.“.

 

Štítky:
Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz