Domů     Příroda
Vědci potvrdili kolektivní „vidění“ u afrických elektrických ryb
Zdroj: Sawtell lab

Odborníci z Kolumbijské univerzity přinesli důkazy o tom, že rypouni Petersovi jsou schopní, zřejmě jako jediné ryby na světě, sdílet mezi sebou informace, týkající se jejich smyslového vnímání.

To jim pomáhá najít potravu a přátele, stejně jako identifikovat nepřátele, a díky tomu snáze přežít..

Rypoun Petersův je sladkovodní ryba, vyskytující se v povodí afrických řek Niger a Kongo, nalézt ji tak lze ve Středoafrické republice, Angole, Kamerunu, Nigérii, Zambii a v dalších státech Afriky. Žije v blízkosti dna ve vodách o teplotě 22 až 28 °C. Měří asi 35 centimetrů a dožívá se 6 až 10 let.

V temných a kalných vodách ji příliš nepomáhá zrak, a tak se orientuje pomocí elektrických výbojů. Slabé elektrické pole generuje pomocí elektrického orgánu v ocasu, který je tvořen specializovanými buňkami, zvanými elektrocyty.

Aktivní elektrolokace

Výběžek na hlavě, podle kterého získal rypoun své jméno, není nos, ale citlivé prodloužení úst, které ryba využívá k sebeobraně, komunikaci i navigaci, stejně jako k vyhledávání potravy, především červů.

Tento orgán je pokryt elektroreceptory, jež jsou umístěny rovněž v jeho kůži, pomocí kterých vnímá změny v elektrickém poli způsobené přítomností jiných objektů. Jedná se o tak zvanou aktivní elektrolokaci, která pomáhá rybě s orientací v prostoru.

Zdroj: WikiCommons

V článku publikovaném ve vědeckém časopise Nature došli Nathaniel Sawtell, hlavní výzkumník na Columbia’s Zuckerman Institute a profesor neurovědy na kolumbijské Vagelos College of Physicians and Surgeons, a postdoktorandský výzkumný pracovník Federico Pedraja, na základě zkoumání chování rypouše Petersonova, k závěru, že tyto ryby jsou mezi sebou schopny sdílet informace získané prostřednictvím smyslového snímání.

Vidím, co vidíš

Výzkumníci to přirovnávají k situaci, jako kdyby každý člen basketbalového týmu viděl nejen to, co zachytily jeho vlastní oči, ale i to co vidí všichni jeho spoluhráči. A právě něčeho takového jsou úzce propojené skupiny rypoušů Petersonových schopny.

Zřejmě jim to poskytuje výhodu při lovu i obraně před nepřáteli. Doktor Sawtell k tomu říká: „Ve strojírenství je běžné, že skupiny vysílačů a přijímačů spolupracují na zlepšení snímání, například v sonaru a radaru.

Ukázali jsme, že něco podobného se může odehrávat i ve skupinách ryb, které vnímají své prostředí pomocí elektrických impulsů. Zdá se, že tyto ryby mohou „vidět“ mnohem lépe v malých skupinách.“.

Záznamy v části mozku, která se zaměřuje na elektrosenzorický systém, ukázaly, že ryby reagují jak na své vlastní elektrické výboje, tak na vnější elektrické signály od jiných elektrických ryb, případně na laboratorně generované napodobeniny těchto signálů.

„Naše práce naznačuje, že ve skupině tří ryb by každá obdržela tři různé ‚elektrické pohledy‘ na stejnou scénu prakticky ve stejnou dobu,“ vysvětluje doktor Sawtell. „Tyto ryby mají jeden z největších poměrů hmotnosti mozku k tělu ze všech zvířat na planetě,“ dodává Sawtell, „možná jsou tyto obrovské mozky potřebné pro rychlé a vysoce sofistikované sociální cítění a kolektivní chování.“.

 

Štítky:
Související články
Ostrov Morgan Island, nacházející se u pobřeží Jižní Karolíny, nedostatkem turistického zájmu netrpí. Krouží kolem něj řada vyhlídkových lodí, žádný člen jejich posádky však na ostrov, posetý vzrostlými duby a hustými křovinami a disponující písečnými plážemi, vstoupit nesmí. Jeho obyvateli jsou totiž opice. Jasně viditelné cedule lidem vstup na ostrov zakazují. Obývají jej totiž makakové […]
Šimpanzi bonobo mají pověst mírumilovného druhu, který se snaží konfliktům co nejvíce vyhýbat, a když už k nim dojde, řeší je sexem. Závěry nové studie však ukazují, že bonobové moc dobře vědí, co to je agresivita, a že se v tomto ohledu mnohdy chovají hůře než jejich bratranci šimpanzi učenliví. Na počátku 20. století si […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Nejlepší přítel člověka? Pes, chtělo by se říct. Ale existují živočichové, které mají náš druh ještě raději než čtyřnozí chlupáči. Takovým je třeba veš… Na naší evoluční cestě od prvních primátů podobným opicím přes australopitheky až po moderní lidi s s vysoce vyspělým mozkem nám dělal společnost mimořádně věrný společník: Pediculus humanus, jinak známý jako […]
Většina lidí je zvyklá žít v nízkých nadmořských výškách, kde je dostatek kyslíku, naopak při pobytu ve vysokých horách pak může mít potíže s dýcháním. Čelí tak zvané výškové nemoci, která se projevuje nevolností, zmateností a otoky plic a mozku. Existují ovšem dvě populace, které jsou zvyklé a plně adaptované na život ve výškách nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz